Skip to content

EKG Kaynakları

LifeInTheFastLane EKG Kütüphanesi Türkçe Çeviri Projesi

Bu giriş metni 16 Şubat 2013’de yazılmıştır.

Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalı, Serbest Açık Erişimli Acil Tıp Eğitimi kapsamında yardımlaştığımız en önemli sitelerden biri. Hatta, LITFL kurucularından Chris Nickson bu sitenin kurulması fikrini bana aşılayan ve cesaretlendirenlerin başında geliyor. Bu sebeple de Türkçe Online EKG Eğitimi ve Kütüphanesi oluşturma fikri ilk aklıma düştüğünde sürekli güncellenen bu kaynak ilk başvurularımdan biri oldu. Daha güzeli bu fikrimle aynı yönde düşünen çalışma arkadaşım Dr. Melis Efeoğlu tüm sitenin çevirisi ile ilgilenmek istediğini söylediğinde proje aslında tamamlanmış bile oldu. LITFL kurucuları Chris ve Mike ile EKG sayfalarının ana yazarı Ed Burns’den bu sayfaların çevirisi için şahsen izin aldıktan sonra Dr. Melis Efeoğlu’nun çeviri çalışmaları hızlandı ve ilk sayfalarımızı yayınlamaya başladık. Herkesin beğeneceğine inancım tam. Çünkü bu Türkiye tıbbında bir ilk!

Aşağıda yer alan Temel EKG eğitimine yönelik kısa notlar ve bol örnekler şeklinde hazırlanmış EKG Dalgaları ile Aralıklar ve Segmentler kısımları LITFL EKG Kütüphanesi kısmının birebir çevirilerinden oluşmaktadır. Ayrıca LITFL A’dan Z’ye EKG Tanıları kısmının çevirisi devam etmekte olup yine bu sayfada yer alıyor. Bunun dışında Acilci.Net ekibi tarafından hazırlanan EKG içerikli yazılar da bu indeksin içerisine yerleştirildi. Keyifli ve geniş bir arşiv haline geldi diye düşünüyorum.

Bildiğiniz gibi, Maryland Üniversitesi’nden Prof. Dr. Amal Mattu’nun Haftalık EKG Vakalarını tartıştığı videolarını 1 yıldır Dr. Can Özen’in mükemmel çevirileriyle sizinle paylaşıyorduk. Artık Mattu videoları orjinal olarak Türkçe altyazılı şekilde yayınlanıyor olacak. Bu büyük destek için Prof. Dr. Amal Mattu, teknik yardımcımız Dr. Ali Farzad ve çevirmen/yazarımız Dr. Can Özen’e çok teşekkür etmek istiyorum. Bu da Türkiye Acil Tıp Eğitimde bir ilk olarak tarih sayfalarında yerini alan bir projemiz oldu. (Editörün notu: ne yazık ki bu projeyi 2017 sonu itibariyle rafa kaldırmak zorunda kaldık. Videolar sahipleri tarafından artık paylaşılmıyor, biz de onların kararına saygı gösteriyoruz )

Böylece hem haftalık tartışma videoları, hem temel EKG bilgileri, hem de ileri tanıların tanımlanmasından oluşan komple bir Türkçe Online EKG Seti yapma hayalimiz gerçekleşmiş oluyor. Destekleyen ve katkı sunan herkese binlerce kez teşekkürler. Hepinize keyifli okuma ve izlemeler diliyoruz.

Reklam

Haldun Akoğlu & Melis Efeoğlu


Gelişmiş AramaA’dan Z’ye Klinik Tanılar ve Acilci.Net EKG Yazıları
Çevrimiçi Diğer Kaynaklar


Kitaplar

Temel EKG Kitapları – The ECG Series (EKG Serisi)

The ECG Made Easy

blank

The ECG Made Easy John R. Hampton tarafından yazılmış. EKG yorumlamasının klasik giriş kitaplarının başında geliyor. Amazon’da $36 civarında bir fiyatı var. Altta yatan EKG fiziğine çok girmeden direk yorumlama kısmını öğretmeye çalışan basit ama bol içerikli bir kitap. Son baskısı 2008 yılına ait. Ayrıca ECGs Made Easy – Book and Pocket Reference Package adında yeni çıkan (2012) çeşitli EKG egzersizleri ve Cep referansları da var. Bu paket de $48 civarında bir fiyatla satılıyor. Yerli tıp kitapçılarında da bulmak ya da istetmek mümkün.

Reklam

blank

The ECG in Practice

Yine John R. Hampton tarafından yazılmış. Serinin 2. kitabı olarak hem cebe sığıyor hem de klinik durumlardaki EKG’leri özetliyor.


blank

150 ECG Problems

John R. Hampton’ın son kitabı. Serinin son kitabı, İçinde farklı zorluklarda 150 EKG örneği ve çözümleri var.


İleri Düzey EKG Kitapları

blank

ECGs for the Emergency Physician

Amal Mattu ve William Brady’nin şaheser kitabı. Belki de basılan en iyi EKG kitabı bile denilebilir. 200’den fazla ileri düzey EKG problemi ve çözümleri yer alıyor. Konuları Acil Tıp açısından değerlendirmiş olması ek bir özellik. Yerli tıp kitapçılarında da bulmak ya da istetmek mümkün.


ECGs for the Emergency Physician 2

Serinin 2. kitabı. En az ilki kadar iyi.


ECG in Emergency Medicine and Acute Care

T Chan, W Brady, R Harrigan, J Ornato, P Rosen tarafından yazılmış. William Brady ve Peter Rosen isimleri zaten kitabı anlatmaya yetiyor. 400 sayfa ancak okunabilir kısımlara bölünmüş. Tek eksik yönü 2004 yılından beri yeni baskısının çıkmamış olması. EKG’nin 100. yıllını 2 sene önce kutladığımız düşünülürse bu pek de önemli bir eksiklik değil.

Reklam

Advanced ECG: Boards and Beyond

Phibbs’in daha ileri düzeydeki bir kitabı. Yine okunabilir ebatlarda.


EKG Referans Kitapları

blank

Chou’s ECG in Clinical Practice

Chou’s Electrocardiography in Clinical Practice Amal Mattu tarafından kendisinin de sürekli okuduğu ana kitap olarak tanımlanan bu şaheser “Ben EKG gurusu olacağım” diyorsanız vazgeçilmeyecek cinsten. Aradığınız herşey en güzel şekilde mevcut. Başka da söze gerek yok.


Marriott’s Practical Electrocardiography

Bu kitabı sitede de daha önce tanıttık. Türkçesi’de mevcut ama bulması biraz zor olabilir. Ama yine de kült EKG kitaplarından.

Reklam

Yorumlar

Reklam
blank