Skip to content

Doktorlar için ‘MacGyver’ Önerileri

Acil hekimleri olarak çok hatta daha çok hasta bakmaya artık alıştık. Baktığımız hasta sayısının fazlalığı hasta çeşitliliğimizi de artırıyor (Bence acil bağımlılığımızın bir nedeni de bu). Acil servislerde çalışırken istediğimiz tıbbi malzemeye her an ulaşamayabiliyoruz. Peki bu biz acilcileri yıldırır mı? Cevap tabii ki hayır. Bu yazımızda hem internette bulduğum ve hem de benim acil serviste öğrendiğim acil hekimleri için pratik önerilerden bahsedeceğim. Sizin de bu tarz uygulamalarınız varsa yorum yazmayı unutmayın. İyi okumalar.

Diş çekimi sonrası durmayan kanamalar

Diş çekimi sonrası kanamalar için etkin yollardan birisi acil servis çalışanlarının vazgeçilmezi: Siyah poşet çay.
 

Yanlış duymadınız, siyah çay içerdiği tannik asit sayesinde güçlü bir vazokonstrüktör. Bu sayede mukoz membran kanamalarını etkin şekilde durdurabiliyor. Bu sayede hastaları aynı zamanda evlerinde de bu uygulamayı yapmalarını sağlayabilirsiniz. Unutmadan bu sadece bir koca karı ilacı değil, aynı zamanda literatürde de etkisi gösterilmiş.

Dev dil basacağı

Özellikle peritonsiller apseden şüphelenilen hastalarda orofarenksi görüntülemek oldukça zordur. Bunun için ihtiyacınız olan şey dev dil basacağı. İsmi sizi korkutmasın yapması oldukça kolay. Macintosh bıçaklı bir laringoskopu ters çevirip dil basacağı olarak kullanırsanız orofarenksi daha iyi görebilirsiniz.

 

blank

El emeği göz yıkama seti

Her ne kadar ticari olarak göz yıkama setleri bulunsa da Türkiye’de çoğu acil serviste bu setleri bulmak zor. Olsun, biz de kendimiz yaparız.

Malzeme listesi:

  • Serum seti
  • Nazal oksijen kanülü

Serum setini nazal kanüle ekleyin ve bu kadar. El emeği göz nuru göz yıkama setimiz hazır.

blank

blank

Biber gazı için süt!

Biber gazının etkilerini azaltmak için birçok kulaktan dolma bilgi olsa da bilim bu konuya son noktayı koymuş durumda: Süt. Kapsaisin yağda çözünen bir molekül ve tam yağlı süt ile hastanın gözünü yıkarsanız hızlı bir iyileşme sağlayacaktır. Biber gazı cilde temas etmişse mayonez kullanabileceğinizi de unutmayın.

 


blank

İğne küret

Acil serviste çalışırken en çok işime yarayan el yapımı alet: iğne küret. Özellikle çocuklarda burun ve kulaklardaki yabancı cisimleri çıkarmada çok büyük kolaylık sağlayan bu aleti bir enjektör ucu ve bir penset ile yapabilirsiniz. İğnenin ucunu penset yardımı ile 360 derece büktükten sonra biraz kendimize doğru eğince küretimiz hazır. İğnenin sivri ucunu biraz dışarıda bırakırsak dış kulak yolunda kalan pamukları çok kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

blankblank1

Kaynaklar

1.
Glatter R. Emergency “MacGyver” Tips for Physicians. Medscape. https://www.medscape.com/viewarticle/905376#vp_1.

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

4 Yorumlar


blank
Ara
Yükleniyor..