Skip to content

EUSEM Avrupa KBRN Anket Çalışması

Reklam

Avrupa Acil Tıp Derneği Afet Çalışma Grubu bir süredir Avrupa ve Afrika’yı kapsayan büyük bir çalışmayı devam ettiriyor. Bu çalışma KBRN olayları için hazırlıklılık düzeyimizin değerlendirilmesi. Avrupa’nın Kuzey ve Güneyinde tamamlanan çalışmadaki eksik ülkelerden biri olan Türkiye’deki hekimlere elektronik olarak erişebilmek için bu seneki EUSEM Kongresi sonrasında bizim desteğimizi istediler. Geniş bir katılımla bu konudaki eksikliğin fark edilmesini sağlamak ve uluslararası bir çalışmanın içerisinde yer alarak belki bundan sonra bu hazırlık ve eğitimlerin yapılmasını sağlamak için bu veri çok değerli olacak. Bu veri sayesinde resmi kurumları ikna etmek için elimizdeki veriler daha inandırıcı hale gelecek. Bu yüzden sizlerin katılımını sağlayabilmek adına ana sayfamızın sağ tarafında aktif bir anket yerleştirdik. Aynı zamanda bu sayfanın altında da bu anketi bulabilirsiniz.

Herkese teşekkür ederiz.

Haldun Akoğlu


 

Değerli Meslektaşlarım,

Tüm Avrupa ülkeleri kâh endüstriyel ya da nakliye kaynaklı olsun kâh kriminal/terörist aktiviteleri nedeniyle olsun KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyonükleer) olaylarla karşılaşma riski altındadır.

Acil Servis hekimleri bu hastaları ilk görüp tedavi edecek kişiler olmasına rağmen gerçekten buna yeteri kadar hazırlar mı? Doktora projemin bir parçası olarak Acil hekimlerinin bu hazırlıklılık durumunu Kuzey ve Güney Avrupa’da ve Afrika Acil Tıp Federasyonu bünyesindeki Afrikalı üyeler düzeyinde değerlendirdik. Afrikalı meslektaşlarımızla karşılaştırıldığında onların endüstrilerinin hazırlıklıklık seviyesi ciddi biçimde düşüktü.

Bu konuda Türk meslektaşlarımıza ulaşmak ve onların da düzeyini değerlendirebilmek için Acilci.Net’te çalışan meslektaşlarımızın desteğinden ötürü çok memnunuz. Çoğunuz muhtemelen depremlere aşinasınız. Peki ya KBRN? Sizden anketimizi doldurmanızı rica ediyoruz. Her ankette olduğu gibi tamamen anonim bir şekilde katılacaksınız. Tek seferde anketi tamamlamanız önemli, değerli vaktinizden sadece yaklaşık 5 dakikasını ayırmanız yeterli olacak. Anket tamamlandığında yine buradan bu verileri sizlere duyuruyor olacağız.

Reklam

Daha fazla bilgi için daima iletişime geçebilirsiniz.

Luc Mortelmans, MD FESEM


 

Dear Colleagues,

All European countries are at risk to be confronted with CBRN (chemical, biological or radionuclear) incidents, be it due to industrial or transportation incidents or due to criminal/terrorist actions.

Emergency Department physicians will be the first to see and treat the patients of these incidents but are they really prepared to do so? As a part of my PhD project we’ve already evaluated this preparedness amongst emergency physicians in North and Southern Europe as well as amongst African members of the African Federation of Emergency Medicine. Compared with our African colleagues the preparedness of their industrial counterparts was striking low.

Reklam

We are happy that the colleagues of acilci.net offered the opportunity to use their blog to contact and evaluate our Turkish colleagues in this matter. Most of you are probably familiar with earthquakes but what about CBRN? We would kindly ask you to complete our international survey using this link…………. As every survey document is anonymous it is important to complete it in one single session, it takes about 5 minutes of your valuable time. We will gladly share the results on the blog once completed.

Always available for further information.

Sincerely,

lucmortelmansLuc Mortelmans, MD FESEM

Research Fellow CREEC, Catholic University Leuven

[email protected]

Create your free online surveys with SurveyMonkey , the world’s leading questionnaire tool.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Yükleniyor..