Skip to content

Hakemlik ve Eleştirel Makale Okuma Kılavuzları

hakemlik
Reklam

Ne yazık ki akademik tarihimizin çok geç farkettiği, bu nedenle de oturmuş bir Türkçe ismi dahi olmayan “Critical Appraisal”, “Hakemlik” ya da “Eleştirel makale okuma” konusunda neredeyse hiçbir standart kaynak yok. Son yıllarda kendi editörlük serüvenimde en çok eksikliğini çektiğim şey aslında yapılandırılmış Türkçe bir eleştirel makale okuma standardı olmamasıydı. Bu standart İngilizce olarak bile son derece zor erişilen şekil ve yapılarda karşımıza çıkmakta. Buna bir dur demek ve Türkçe bir kaynak oluşturmak adına basit bir noktadan çıkış yaparak CASP projesinin 3 ana araştırma metodu için hazırladığı Eleştirel makale okuma ve değerlendirme kontrol listelerini hem Türkçe’ye çevirdim, hem de sitemizde, kitaplarımızda ve kurslarımızda kullandığımız dil ile örtüştürecek şekilde güncelledim.

Bu sayfadaki kaynağı yakın zamanda 6 çalışma tipine arttırıp ardından da kılavuzları ayrıntılandıracağım. Bu sebeple sık sık kontrol etmenizi ya da site değişim takibi programlarından birini kullanmanızı öneririm (burayı okuyabilirsiniz).

blank

Yazar

Acil Tıp Profesörü. Marmara ihtisaslı olup Zonguldak, Kartal derken yine yuvasına dönmüştür. Acilci.Net’in kurucusudur. Araştırma ve biyoistatistik konularında sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Isaac Asimov, William Osler, Phillip Dick, Douglas Adams sevdalısıdır. 90’larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook’u önce kendinin bulduğunu iddia eder.

2 Yorumlar

  1. Çok teşekkürler. İnşallah tamamlamak nasip olur. Allah yardımcınız olsun. Daha yeni Amal Mattu Haftalık EKG çevirilerinizi izlemiştim ve çok istifade ettim. Onun içinde buradan teşekkür ederim.


blank
Yükleniyor..