Skip to content

Barton Kırıkları

Reklam

Barton Kırıkları  El bileğinin intra-artiküler kırığı ile beraber dislokasyonudur. Kompike ve unstabil kabul edilir. Çoğu vakada cerrahi redüksiyon gerekir. 1893 yılında radyografiden önce Barton tarafından tanımlanmıştır. Dorsal Barton Kırığı:  Radius alt ucunun radiokarpal çıkıkla birlikte oblik intraartiküler kırığıdır. Radiokarpal eklem dislokasyonu Barton kırıklarının karakteristik özelliğidir. Radius distal artiküler yüzünün kopma tipi kırıklarıdır. El bileğinin etkilenme anında dorsifleksiyonda olduğu radiokarpal eklem yüzeyinin yüksek hızda darbe aldığı durumlarda oluşur. Volar Barton Kırığı: Radius volar yüzünden kama şeklinde artiküler parçanın koptuğu el bileği ekleminin volar çıkığının beraber olduğu kırıklardır. Dorsal Barton kırığıyla aynı mekanizmayla oluşur ama el bileği yaralanma anında volar fleksiyondadır. Ters Barton kırığı da denir.

Volar ve dorsal Barton kırığıthmb_47813973b2a18Barton-dorsal

John Rhea Barton Amerikalı cerrah ve ortopedist. 1794 Lancaster, Pennsylvania’da doğdu, 1 Ocak 1871 Philadelphia’da öldü. Eklem ankilozlarında düzeltici osteotomi operasyonları ile tanınır. Ankiloze kalçada  hareket güvenliği sağlamak için femurda trokanter majör ve minör arasına osteotomi yapmıştır. Bu operasyon ilk başarılı osteotomi olarak bilinmektedir. Alt çenenin ön ucuna uygulanan Barton bandajı, obstetride kullanbılan bir forseps ve Radius alt ucu eklem içi kırıklarına adını vermiştir.

close

ABONE OLUN

ABONE OLUN, HEM BEĞENDİĞİNİZ YAZILARI FAVORİLERİNİZE EKLEYİN, HEM YENİ YAZILAR ÇIKAR ÇIKMAZ HABERDAR OLUN, HEM DE CANLI YAYINLAR GİBİ KAPALI ETKİNLİKLERİ TAKİP EDİN.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için [link]gizlilik politikamızı[/link] okuyun.

blank

Yazar

Bursa’da doğsa da kökleri Ege’ye dayanır. Bornova Anadolu Lisesi ve Ege Tıp mezunudur. Askerliğini Kara Harp Okulu revirinde yaptıktan sonra Ankara’da kalmıştır. Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nde çalıştığı yıllar siyasete, devlete ve tababete bakışında köklü değişiklikler yaratmıştır. Ankara 112’de başladığı acil serüvenini uçak ambulans ile göklere taşıdıktan sonra, İstanbul’a acil tıp uzmanlığı için iniş yapmış, Marmara Üniversitesi’nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Halen her şeyin başladığı yerde, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde acil tıp uzmanı olarak çalışmaktadır. Tarihte medeniyetlerin izlerini kovalamayı, Platon’un Akademia’lısını, Roma’nın Sezar’lısını, zeybeğin Aydın’lısını, tarihin İlber’lisini sever. Soyadınız gibi değilsiniz diyenleri tebessümle seyreder. [email protected]

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

blank
blank
blank
Yükleniyor..