Skip to content

Kitap Klübü: Zehirlenmeler ve İlaç Aşırı Dozu: Taşınabilir Bir Kaynak Kitap

Poisoning and Drug Overdose orijinal ismi ile Lange – Mc Graw Hill tarafından yayınlandı. 2012 yılında 5. baskısından Türkçe çevirisi yapıldı. Kent R. Olson tarafından editörlüğü üstlenilen kitabın çeviri editörü ise Prof. Dr. Vahide Savcı.

722 sayfadan oluşan kitap ciltsiz olarak karton-plastik kapağı ile yayınlandı. Sayfa kalitesi orta-iyi ve renksiz olarak basılmış. İndeks kısmı mevcut. Fiyatı çeşitli kitapçılarda 60 ila 76.50 TL olarak piyasada bulunmaktadır. Orijinal dilde yayının ise şu anda 6. Baskısı bulunmakta ve 70$ olarak internet üzerinden satılmaktadır.

Zehirlenme vakalarına genel yaklaşımın kapsamlı olarak anlatıldığı “Acil Tedavi” kısmı, spesifik zehirler  ve ilaçların anlatıldığı “Bilinen Zehirler ve İlaçlar” kısmı, “Antidotlar” kısmı, çevre ve meslek toksikolojisinin işlendiği “Endüstriyel Kimyasallar” kısmı ve “İndeks” kısımlarından oluşmaktadır.

Kitap yapı olarak hem toksikoloji çalışmak isteyenlere hitap ediyor hem de acil durumlarda spesifik toksinler ile ilgili bilgilere kolayca ulaşmaya olanak sağlıyor. Sadece madde madde ilaç özellikleri değil aynı zamanda başka ilaçlarla olan benzerliklerini ve etki mekanizmalarını hatırlatarak öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Taşınabilir boyutlarda olması da bildiğimiz kaynak kitaplara oranla daha kolay ulaşılmasına olanak sunuyor.

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

2 Yorumlar

  1. Kesinlikle ben de aynı fikirdeyim. Ayrıca kağıt kalitesi “orta-iyi” şeklindeki yorum ne yazık ki ülkemizin gerçeği. Güzelim kitapları uygun olmayan boyut ve kalitede kağıtlara basarak maliyet uğruna ağır ve kalitesiz hale getiriyoruz. Keşke Merck Manual gibi 40 gr kağıtlara basma imkanı olsa…

  2. Asistanlık yıllarımızda elimizden düşmeyen bir kitaptı, çok iyi bir kitap olduğunu düşünüyorum. Karar verme süreçlerinide çok hızlı yönlendirdiği kanaatindeyim. Türkçesi’de artık var. Harika!


blank
Ara
Yükleniyor..