Skip to content

acilcast #1 – Antikoagülan etkinin geri döndürülmesi

Reklam

Herkese merhaba,

Acilci.net bünyesindeki yeni projelerden biri olan Acilcast serisinde şimdiye kadar kanıta dayalı olarak yazdığımız veya konuştuğumuz bazı şeylerin gerçek hayatta, pratikte nasıl işlediğini tartışmayı amaçladık. 

Bu tartışmalar sırasında, acil tıpta standardizasyonu nasıl sağlayacağımız veya imkansızlıkların üstesinden nasıl gelebileceğimiz gibi konularda bazı fikirler elde ederiz diye umduk.

Bilimsel yönü biraz daha hafif kalan bu bölümde sizlere kimi zaman askerlik anısı dinliyormuş hissi yaşatmayı, kimi zaman “Bunu ben de yaşıyorum!” dedirtmeyi, kimi zaman da pratik hayatınızda bir çözüm sunmayı başarırsak serimizin hedefine ulaştığını düşüneceğiz. 

İlk bölümde konumuz kanaması olan hastada antikoagülan etkinin geri döndürülmesi üzerine. İçeriği dileyen izlesin, dileyen dinlesin diye hem vodcast hem de podcast olarak sunuyoruz.

Hakkında konuştuğumuz  birkaç kaynağa aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İyi seyirler.

İleri okuma

https://www.acilci.net/noac-yeni-nesil-oral-antikoagulanlar/

https://www.acilci.net/noac-monitorizasyonu-ve-komplikasyon-yonetimi/

https://www.acilci.net/kanama-tromboz-riski-bulunan-hastalarda-acil-servis-antikoagulasyon-yonetimi/

https://www.acilci.net/oral-antikoagulan-kullanan-kafa-travmali-hastalarin-yonetimi/

https://www.acilci.net/mekanik-protez-kapak-trombozuna-yaklasim/

https://www.acilci.net/direkt-oral-antikoagulanlar-doakin-geri-dondurulmesi-kilavuz-ozeti/

https://www.acilci.net/oral-antikoagulan-alan-hastalarda-kanama-yonetimi-acc-2017/

blank

Yazar

Uzmanlık eğitimini Marmara Üniversitesi Acil Tıp AD’nda tamamladıktan sonra, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği’nde pişmeye devam etti. Macera ve yenilik arayışına yenildi, soluğu İngiltere’de aldı. An itibariyle Londra’da King’s College Hospital acil servisinde çalışmakta. Adli Tıp, kritik bakım ve simülasyonu özel ilgi alanı, profesyonel olarak film altyazısı hazırlama ve çeviri ile ilgileniyor. Fantastik ve bilim kurgu edebiyatını, netflix’i, 80’ler rock müziğini çok seviyor, insanlığın uzayı keşfedeceği günü iple çekiyor ve günün birinde bir dünya vatandaşı olmayı ümit ediyor.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Yükleniyor..