Skip to content

Bayram: 30 Nisan “Acil Tıp Günü”

Geçmişine sahip çıkmak ve geleceğe taşımak; 30 Nisan Acil Tıp Günü

Dile kolay 20 yıl önce başlamış Acil Tıp Uzmanlığı’nın ülkemizdeki yolculuğu. Geçen 20 yılda çok uzun yol katedilmiş. Bir-iki odalı acil servisler yerini tam donanımlı Acil Tıp kliniklerine bırakırken, yeni mezun Acil Tıp uzmanları değişimin her aşamasında aktif rol oynamış. Bugün tüm üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde, hemen tüm şehir hastanelerinde, bazı ilçe hastaneleri ve özel hastanelerde acil servislerin sevk ve idaresinden acil tıp uzmanları sorumlu. Şimdilerde akademik kadroları güçlü, kendi alanında söz sahibi bir uzmanlık alanının mensupları olarak gururluyuz.

Tüm bunlara karşın halen kim olduğumuzu, nasıl çalıştığımızı anlatmak zorunda kaldığımız anlar olmuyor değil. Hastalarımızın çoğu için acil servislerde çalışan diğer hekimlerden farkımız yok. Daha önce Acil Tıp uzmanlarıyla çalışmamış olan meslektaşlarımız dahi bizim sınırlarımızı sorguluyor. Bazen sokaktaki insanlara hatta ailelerimize ‘ACİL TIP’ uzmanlığını anlatmakta zorlanıyoruz. Birilerinin onlara eski ‘Acil Servis’lerin artık birer klinik olduğunu ve bizlerin bu kliniklerin uzmanı olduğumuzu anlatması gerekiyor. Onlara sürekli ‘ACİL TIP’ sözünü hatırlatmamız gerekiyor.

Yarın 30 Nisan 2013; Acil Tıp’ın bir uzmanlık ana dalı olarak Tababet uzmanlık Tüzüğü’ne eklenişinin 20. yılı. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk Acil Tıp uzmanının uzman olduğu gün (Dr. Özgür Karcıoğlu -30 Nisan 1998).  Bizler Türkiye’de birçok acil tıp kliniğinde Acil Tıp’ın 20. yaşını kutlayacağız. İzmir’de kutlamaya tüm Acil Tıp klinikleri katılacak ve kuruluşundan bugüne Acil Tıp Uzmanlığı’nı konuşacağız. Sizleri bize katılmaya davet ediyorum. Gelin hep beraber geçmişimize sahip çıkalım ve geleceğe taşıyalım.

30 Nisan tarihini “ACİL TIP GÜNÜ” olarak bundan sonra da her yıl kutlamak istiyoruz. Bugün geçmişe saygı niteliğinde başlayan bu hareketin ülkenin her yerinden Acil Tıp uzmanları ve asistanlarının katılımlarıyla ileride daha çok ses getireceğini düşünüyoruz.

Gelecekte Acil Tıp günü etkinliklerinde halka, meslektaşlarımıza ve ulaşabileceğimiz herkese bu onurlu mesleği anlatabilme arzusu ve umuduyla;

Acil Tıp Uzmanlığı’nın 20. Yılı hepimize kutlu olsun. Nice yıllara….

 

Dr. Başak Bayram

Acil Tıp Uzmanı

 

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..