Acil Tıp Pratiğinde Klinik Toksikoloji

klinik toksikoloji

Prof. Dr Zeynep Kekeç hocamız editörlüğünde yayınlanmış kitapların kısa tanıtımlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Değerli arkadaşlar, Acil Tıp uzmanları ve diğer branş uzmanları için klinik toksikoloji alanında önemli bir eksikliği tamamlayacağına inandığımız Acil Tıp Pratiğinde Klinik Toksikoloji isimli kitabımız 2020 yılı mart ayında basımı tamamlanarak meslektaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Türkiye acil tıp derneği toksikoloji çalışma grubu( TATDTOX) başkanlarından Prof. Dr. Zeynep Kekeç’in editörlüğünde TATD yayınları olarak piyasaya sunulan kitabın basımı EMA yayınevi tarafından yapılmıştır. Orijinal kaynak kitap niteliğindeki Acil Tıp Pratiğinde Klinik Toksikoloji kitabı, klinik toksikolojiye güncel bilgilerle ve pratik yaklaşımlar içeren 11 bölüm ve 89 ana başlıktan oluşmaktadır. Çoğunluğu TATD Klinik toksikoloji çalışma grubu eğitmenleri ve konularında deneyimli öğretim üyelerinin katkılarıyla oluşturulmuş, özel tasarım ve görselliğin iyi kullanıldığı renkli sayfalarıyla ve siz değerli okurların beğenisine sunulmuştur.

klinik toksikoloji

İlk iki basımında görülen ilgi sonucu okurlardan gelen geri bildirimler ile güncellemeler ile yeni konular eklenerek 3. Basımı gerçekleştirilen Acil Tıp Cep Kitabı (A-Cep)  2020 yılı ocak ayında Akademisyen yayın evi tarafından yeni tasarımıyla okurların beğenisine sunulmuştur. Editörlüğünü Prof. Dr. Zeynep KEKEÇ ’in yaptığı Acil Tıp Cep Kitabı (A-Cep) Acil tıbbın ilgi alanına giren tüm konuların pratik ve güncel yaklaşımla irdelendiği acil tıp profesyonellerinin katkılarıyla oluşturulmuş olup, önemli bir kaynak kitap niteliğindedir.

A-Cep

Prof. Dr. Zeynep Kekeç’in hazırladığı Tüm Yönleriyle Acil Tıp (Acil Tanı, Tedavi ve Uygulama kitabı e-book olarak kitabevi web sitesi aracılığı ile burayı tıklayarak ücretsiz olarak indirilebilirsiniz.

Tüm yönleriyle acil tıp

Kitap Tanıtımı: Ortopedik Aciller

Ortopedik aciller

Acil Tıp uzmanlığı her geçen gün daha da büyüyor, gelişiyor. Bu büyüme beraberinde kaynak kitap ihtiyacının da artmasına sebep oluyor. Bölümümüzdeki bu gelişme arttıkça yeni kaynak kitaplar raflarda yerlerini alıyor. Sizlere, tamamı acil tıp uzmanlarınca hazırlanmış, Dr. Turgay Yılmaz Kılıç ve Dr. İlhan Uz editörlüklerinde bu yılın başında Kongre Kitapevince basılmış, Ortopedik Aciller kitabını tanıtacağım.

atel

Yazarları arasında benim de bulunduğum bu kitap 19 bölümden oluşuyor. Genç Dinamik Acil Tıp uzmanlarınca yazılan eserin tüm grafi, fotoğraf ve çizimlerinin orijinal olması ve baskı kalitesi dikkati çekmekte. Uzun yıllar çeviri kitaplarının olduğu ülkemizde tümüyle orijinal bir kitabın olması sevindirici bir gelişme. Editörler kitabın, Tıp Fakültesi öğrencilerine, pratisyen hekimlere, Acil Tıp asistan ve uzmanlarına hitap ettiğini önsözde belirtmişler. Bu alanda tümüyle Acil Tıp uzmanlarınca hazırlanmış başka orjinal eser bulunmaması nedeniyle bu işe soyunmuşlar.

Kaynak kitaplarla ilgili her zaman kafama takılan soru hızlı gelişen dünyada güncelliğini çabuk yitirmesidir. Bana göre bu kitabın farklı tarafı alanı çünkü travma, dünya var oldukça olacaktır. Bir el muayenesi asla güncelliğini yitirmez. Kemik kırık tipleri değişse bile ek yaralanma riskleri değişmez. Bu durumlar da kitabın güncelliğinin çok üzün süre var olacağı anlamına geliyor.   

arter yaralanması

Grafiden zengin kitapta muayene şekillerini anlatan fotoğraflarda da birebir acil asistan ve uzmanları ya da intern hekimler yer alıyor. Kitabın son kısmında editörlerin bir ortopedi uzmanı ile yaptıkları “Uzman görüşü” sohbeti, klasik kitaplarda görmediğimiz farklı bir bölüm oluşturmuş. Kitabın güncel hayata entegrasyonunu sağlamış. Tüm ekstremite yaralanmalarına ait her türlü bilginin kitapta yer alıyor olması güzel bir avantajken editörler vertebra yaralanmalarına kitaplarında yer vermemişler. Çocuk hastalar için ayrı bölüm yazılmış olması bu grup hastalara yaklaşımınız kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. 

yüzük çıkarma

Tüm yazarların ve emeği geçen herkesin ellerine sağlık, bunun gibi kaliteli nice Türkçe orijinal literatürün sadece Türk acil tıbbının gelişimine katkısı yönünden değil aynı zamanda yabancı dil problemi olan meslektaşlarımıza da yol gösterici olacaktır. Nöbetleriniz ya da kişisel gelişiminiz için güzel bir başvuru kaynağı olan bu kitabın amacına ulaşmasını dilerim.

Sosyal Medya ve Afet

Sosyal medya ve Afet

Sosyal medyanın afet yönetimindeki rolü, Ocak 2010 Haiti depremine verilen yanıtla dünya çapında parlamaya başladı. Sosyal medya milyonlarca doları toplayan çabanın merkezinde oldu. Hemen deprem sonrasında, dünyadaki insanların Haiti depremi hakkında öğrendiklerinin çoğu sosyal medya kaynaklarından geliyordu. Haiti felaketinde, Twitter, özellikle afetle ilgili bilgileri hızla ilettiği için büyük bir rol oynadı. Twitter, depremden sonra genişletilmiş elektronik tartışmaların ana konusu oldu. Sadece Haiti depreminden sonra değil, aynı zamanda Şili ve Meksika’daki depremlerden sonra hem kamu hem de özel kurumlar, Google Maps’i yoğun olarak kullandı. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişi bilgi toplamak, para bağışlamak ve destek sunmak için My Space ve Facebook tartışma gruplarına katıldı. Haiti depreminden saatler sonra, “Haiti” Twitter’da en popüler kelime oldu. Haiti’deki kullanıcılar, resimler ve hasarlı alanlar hakkında bilgiler de dahil olmak üzere canlı deprem yayını sağladı. Aynı fenomen yine Şili depreminden sonra meydana geldi. Yaklaşmakta olan bir tsunaminin belirtileri için tehlikeli plajları izlemek için cep telefonları ve Skype kullanıldı. Siber trafik, bireysel kullanıcılar ile sınırlı değildi; CNN gibi geleneksel medya da sosyal medya da bu yayınları paylaştı1.

Afet Öncesi Sosyal Medya

Afete hazırlanma aşamasında süreç bilgileri, yaklaşan afet (sel, fırtına vb.) uyarıları sosyal medya aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırılabilir. Okulların kar nedeniyle tatil edilmesinin, resmi kurumların sosyal medya hesapları üzerinden duyurulması buna en güzel örnektir. Yaklaşan bir fırtınanın etki edeceği bölgeler hakkında halkın önceden uyarılması, deprem gibi beklenmedik afetlerde önceden toplanma alanları hakkında yapılan bilgilendirmeler ya da afet anında yapılması gerekenlerle ilgili eğitim videoları için sosyal medya birçok alternatif hizmet sunabilmektedir.

Yalnızca afete hazırlıkta aktif rol oynayan bireylere veya kuruluşlara ulaşmanın yanında, sosyal medya kullanıcılarının afet bilgilerine istedikleri an ulaşma potansiyeli sunmaktadır. Örneğin, bir kullanıcı Facebook veya Twitter’da takip ettiği biri aracılığı ile içeriği aramıyor olsa bile afet hazırlığı bilgisiyle karşılaşabilir, böylece afet hazırlık bilgisinin etkisi artabilir2.

Reklam

Afet Anında Sosyal Medya

Afet organizasyonları uyarılarını Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri aracılığıyla yayabilir. Bu hesapları izleyenlerin veya bunlara bağlı olan kişilerin uyarıları alacağı anlamına gelir. Ek olarak, bir kullanıcı afet kurumu hesabına bağlı olmasa bile, bireyin sosyal ağındaki bir başkası tarafından yeniden gönderilmesi veya yeniden tweetlenmesi sonucu görebilir. Bu yolla uyarılar, çevrimiçi sosyal ağlar üzerinden yayılarak geniş şekilde paylaşıldıkça daha fazla etki sağlar. Ayrıca, sosyal medya, afet uyarılarının, coğrafi bir alanda belirli hesabı veya cihazı olan herkese dağıtılması için potansiyel sunmaktadır. Böyle bir otomatik uyarı sistemi, kullanıcıların bu güncellemeleri almak için kaydolmalarına veya seçmelerine gerek olmadığı anlamına gelir ki bunun yerine mesajları, yalnızca uygun cihaza sahip olma ve tehlike bölgesinde olma durumundan dolayı alabilirler2.

Bir felaket sırasında ve hemen ardından insanlar etkilenen bölgedeki aile ve arkadaşların güvende olup olmadığını bilmek isteyeceklerdir. Dahası, eğer tahribat seviyesi çok yüksek ise, bireylerin çoğu zaman check-in yapacakları, başkalarına durumlarını bildirecekleri ve başkalarıyla bağlantı kurabilecekleri bir yere ihtiyaçları olacaktır. Facebook gibi bazı platformlar “Güvendeyim” uygulaması sunarak kişilerin durumları hakkında ailesini haberdar etme olanağını bile sunmaktadır. Afet anında, sosyal medya, geleneksel medya biçimlerinden daha güvenilir olabilir. Twitter gibi microblog sosyal medya hizmetleri, özellikle afetle ilgili bilgileri belgelemek için yararlı olabilir. Bilgi toplayıcıları, normalde olay hakkındaki bilgileri çeşitli kaynaklardan toplar, harmanlar ve bunlarla ilişkilendirir. Diğer sosyal medya kullanıcıları, bu merkezlere, bilgileri toplayarak, yorum göndererek, tweetleri veya diğer yayınları yönlendirerek katkıda bulunabilir. Böyle bir sistem, olay hakkındaki bilginin farklı lokasyonlardaki çeşitli kullanıcılardan toplanmasına izin verir, içeriğin üretilmesine izin verir (ve böylece bilgi ağı daha esnek olabilir). Afet anında neler olup bittiği, kapsamı, müdahale bilgileri etkin bir sosyal medya analizi ile sağlanabilir2.

Reklam

Afet Sonrası Sosyal Medya

Yaşanan olay hakkında farkındalık yaratılması ve bu farkındalığın geliştirilmesi sosyal medya aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Gönüllü ihtiyacı, toplanacak yardımlar için kampanya duyuruları, en hızlı, sosyal medya araçlarınca yapılabilir2. Afet sosyal medyası, felaketin bireyler ve topluluklar üzerindeki etkisine ilişkin farkındalığı arttırmak, felaketten etkilenenlere yardım etmek için bağışları kolaylaştırmak, bireylerin afetlere müdahale ve iyileşme ile ilgili yardımlarını listelemek ve bulma yollarına aracılık etmek fırsatlarını sağlamak için kullanılabilir3.

Afet sosyal medyasının kullanılması, zihinsel / davranışsal sağlığın iyileştirilmesiyle ilişkili olabilecek tutum ve duyguları kolaylaştırabilir. Sosyal medya, kullanıcılara olay hakkındaki duygularını ifade etme, olaydan etkilenenler hakkında endişelendiklerini bildirme ve olayda ölen herhangi bir kimsenin yasını ve hatıralarını aktarma fırsatı sağlayabilir. Kurbanların yalnız olmadıklarını hissettirmek, psikolojik destek sağlamak, duyguları, endişeleri, iyi dilekleri ifade etmek mümkündür. Evlerini terk etmek zorunda kalan halkın tekrar bir araya gelmesi, belirli mahalleler tarafından düzenlenen çevrimiçi tartışma platformları, sakinlerin eve dönmeden önce yeniden bağlantı kurmalarını sağlayabilir2.

Sosyal Medyanın Dezavantajları

Afetlerin ve sosyal medyanın çok yönlü ve sıklıkla karmakarışık doğası, kriz esnasında sosyal medya potansiyelinden yararlanmak için organizasyonel sistem planlama ve eğitimini gerektirmektedir2. Sosyal medya, kriz yönetimi ve iletişimi için düşük maliyetli ve kolay erişilebilir bir araç sağlayarak halkın bu yeni ortama uyum sağlamasına olanak sağlamıştır1. Ancak afetler sıklıkla iletişim ve bilgi altyapısına zarar verir bu nedenle sosyal medya kullanılabilirliği azalır ve daha az bilgi akışı gerçekleşir4.

Reklam

Söylenti yayılımı göz ardı edilemez. Yanlış veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, istemeyerek ya da kasıtlı olarak yapılması söz konusu olabilir. Photoshop tarzı görüntü manipülasyonu bile yapılabilir. Sosyal medya, sunulan ile gerçeklik arasındaki boşluğu kapatır mı yoksa arttırır mı? Söylemek için çok erken. Bununla birlikte, “viral” olan ve bu nedenle milyonlarca kullanıcı tarafınca görülmüş bir mesaj fikri de oldukça endişe vericidir5. Bununla birlikte, bu tür ortamlarda, bilgi, hem vatandaşların hem de idarenin, kabul etme, işleme alma ve buna göre hareket etme açısından, normal doğrulama süreçlerinden geçemeyebilir6. Geleneksel medyayı düzenleyen normal kontrol ve dengelerin yokluğunda, insanlar felaketle ilgili kişisel olayları ve koşulları tanımlamak için sosyal medyayı kullandıklarında mahremiyet hakları ihlalleri meydana gelebilir1.

Gelecekte

Afet planlayıcıları, sahada aktif rol oynayanlar ve araştırmacılar, sosyal medyanın daha iyi afet haberleşmesi ve operasyonları kolaylaştırma potansiyeli ile ilgili olumlu düşünmektedirler. Bu düşünce, afet iletişimi için geleneksel medyaya göre daha avantajlı olduğu kabul edilen, sosyal medya özelliklerine dayanmaktadır2. Geliştirilmiş bir farkındalık, bu yeni uyarlanabilir kapasitenin, kamu politikalarına daha iyi hizmet etmesine yardımcı olacaktır1. Twitter’ın bilgi ağı özellikleri, küresel bilgi yayılımını kolaylaştırır ve hızlandırır; sosyal ağ özellikleri coğrafi ve kişisel olarak ilgili bilgilere erişimi kolaylaştırmakta ve mesaj uzunluğunun sınırlı olması bilgilendirici alışverişi teşvik etmektedir. Sosyal medyanın sürekli izlenmesiyle, sosyal medya verilerine karşı analiz için yeterli sayıda benzer nitelikte olay bulunduğunda, felakete özgü öngörücü modeller tasarlanabilir7.

Reklam

Bir afet sosyal medya sitesi, kullanıcıları benzer veya tamamlayıcı işlevlere sahip diğer afet sitelerine bağlayabilir. Böylece sosyal medya bağlamında herhangi bir tek başlangıç noktasının faydası potansiyel olarak genişletilebilir. Sosyal medyanın devam eden evrimi göz önüne alındığında, burada açıklanan çerçeve zaman içinde değişebilir. Afet durumları için sosyal medya araçlarının geliştirilmesinin kolaylaştırılmasına, sosyal medya uygulama süreçlerini formüle edilmesine ve etkilerinin bilimsel olarak değerlendirmesine hali hazırda ihtiyaç devam etmektedir. Afet durumlarında sosyal medyayı kimin kullandığı ve nasıl kullanıldığını kapsayan kapsamlı bir çerçeve gereklidir2.

Sonuç

Aslında, sosyal medya, afet müdahalesinin temel organizasyon yapısını değiştiriyor. Yeni çoklu uyuma uygun, eş güçler arasına dağıtılmış yanıt ağları sistemi, geleneksel hiyerarşik tabanlı, merkezi ve sosyal olarak organize olmuş olay yönetim sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır8. Sonuç olarak, etkili afet iletişim süreçleri ve sistemleri geliştirmek hükümetler, kuruluşlar, topluluklar ve vatandaşlar için öncelik olmalıdır. Sosyal medya gibi güncel ve gelişen iletişim teknolojileri, bu teknolojilerin artan bilgi kapasitesi, güvenilirlik ve etkileşim potansiyeline sahip olmaları, daha iyi bir afet haberleşme olanağı sunmaktadır3. Sosyal medya, dünyanın felaketlere nasıl cevap verdiğini değiştirdi – geleneksel afet yönetimi yöntemleri bir “patlama” ile değil bir “tweet” ile değişti1.

Afet Yönetimi ve Tıbbi Uygulamalar
 
Bilgilendirme Notu

Bu yazı, yakında çıkacak olan “Afet Yönetimi ve Tıbbi Uygulamalar” kitabında yer alan ve tarafımca yazılmış olan “Sosyal Medya ve Afet” bölümünün özetidir.

Kaynaklar

 1. 1.
  Keim M, Noji E. Emergent use of social media: a new age of opportunity for disaster resilience. Am J Disaster Med. 2011;6(1):47-54.
 2. 2.
  Houston J, Hawthorne J, Perreault M, et al. Social media and disasters: a functional framework for social media use in disaster planning, response, and research. Disasters. 2015;39(1):1-22.
 3. 3.
  Jaeger PT, Shneiderman B, Fleischmann KR, Preece J, Qu Y, Fei Wu P. Community response grids: E-government, social networks, and effective emergency management. T. 2007;31(10-11):592-604. doi:10.1016/j.telpol.2007.07.008
 4. 4.
  Shklovski I, Burke M, Kiesler S, Kraut R. Technology Adoption and Use in the Aftermath of Hurricane Katrina in New Orleans. A. 2010;53(8):1228-1246. doi:10.1177/0002764209356252
 5. 5.
  Alexander D. Social media in disaster risk reduction and crisis management. Sci Eng Ethics. 2014;20(3):717-733.
 6. 6.
  Mehta A, Bruns A, Newton J. Trust, but verify: social media models for disaster management. Disasters. 2017;41(3):549-565.
 7. 7.
  Kryvasheyeu Y, Chen H, Obradovich N, et al. Rapid assessment of disaster damage using social media activity. Sci Adv. 2016;2(3):e1500779.
 8. 8.
  Sutton J, Palen L, Shklovski I. Back channels on the front lines: Emergent uses of social media in the 2007 Southern California wildfires. In: Washington, DC, USA; 2008.

Kitap Klübü: Rosen’s Emergency Medicine 8. Baskı

blank

Rosen’ın Acil Tıp kitabının 2014 yılı 8. basımı iki cilt halinde yayımlandı. 1983 yılında, Peter Rosen’ın çalışırken, öğrenirken ve uygularken acil tıbbın biyolojisinin yer aldığı bir başvuru kaynağını yaratmak hayaliyle doğan kitap, 1988, 1992, 1998, 2002, 2006 ve 2010 yıllarında gelişerek bugünlere ulaşmış.

Yaratıcısı Peter Rosen’ın kurucu editör olarak yer aldığı kitap, 2012 yılında, bir gece aniden uykusunda ölen John Andrew Marx’a ithaf edilmiş. Beklenmedik bir şekilde yaşama veda eden Marx, kıdemli editörler (Robert S. Hockberger , Ron M. Walls) ve diğer editörlerce, baş editör olarak saygıyla listenin en üstüne yerleştirilmiş.

Kitap, iki ciltten ve yedi bölümden (part) oluşuyor.  I. bölümde “Temel Klinik Kavramlar” yer alıyor. Kendi içinde iki alt bölüme (section) ve 35 konu başlığına (chapter) ayrılan bu kısımda acil tıp pratiğine başlayanlar için temel konularla tanışma, bir acil tıp bakışına sahip olma olanağı sunuluyor. Kitabın tamamında konular bir perspektif bölümüyle başlıyor. Perspektif bölümünde, okuyucuya konulara acil tıp bakış açısıyla nasıl yaklaşılması gerektiği sunuluyor.

Reklam

I. bölümde yer alan ilk alt bölümde “Kritik Yönetim Prensipleri” aktarılmış. Havayolu, şok, resusitasyon, sedasyon ve analjezi gibi bölümleri içeriyor. İkinci alt bölümde ise “Kardinal Prezentasyonlar” başlığı altında ateş, halsizlik, senkop, baş ağrısı, dispne, nöbetler,  hemoptizi, vertigo, göğüs ağrısı, karın ağrısı, bulantı kusma, GİS kanama, ishal, kabızlık, sırt ağrısı gibi konular yer alıyor. “Perspektif” ile başlayan girişin ardından konular acil tıp pratiğinde ihtiyaç duyulan bilgileri patofizyoloji, akış şemaları, klinik prezentasyon, tanı araçları gibi bölümler içerisinde okuyucuya sunulmuş. Bölümlerin sonunda ise taburculuk başlığı altında hasta taburcu edilirken göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalara yer verilmiş. Bu bölümde yer alan tablolarla, hastanın şikayetine yönelik, kritik hastalıklar, acil hastalıklar ve acil olmayan nedenler özetlenmiş. Bu tablolar, kısa sürede hızla hastanın şikayetine yönelik ayırıcı tanıları sistematik şekilde düşünmenize yardımcı oluyor.

Acil tıpla yeni tanıştığım asistanlığımın ilk aylarında,  çekirdek eğitim programı seminerlerinde öğrendiğimiz bu temel kavramların önemini, kıdem kazandıkça daha derin hissediyorum.

II. bölüm “Travma”ya ayrılmış. Genel konseptlerin aktarıldığı ilk alt bölümü, travmaya sistem yaralanmaları olarak yaklaşan ikinci alt bölüm izliyor. Ortopedik lezyonlar ve yumuşak doku yaralanmalarının ardından bölüm “Adli Acil Tıp” konu başlığıyla sona eriyor.

Reklam

III. bölümde “Tıp ve Cerrahi” başlığında konular, 12 alt bölümde (section),  67 başlık (chapter) altında sistemlere yönelik (pulmoner, kardiyak vb.) acil tıp perspektifiyle incelenmiş. Acil tıp pratiğinde karşılaştığımız başlıca konular bu bölüm içerisinde yer alıyor. Kitabın omurgası bu bölüm diyebiliriz.

Reklam

IV. bölüm “Çevre ve Toksikoloji” adı altında çevresel aciller ve toksikoloji konularına ayrılmış.

Bölüm V’de “Özel Popülasyonlar” alt başlıklara ayrılmış. Pediyatrik, hamile, geriyatrik, immün yetmezliği olan, organ transplantasyonu yapılmış, alkol ve madde bağımlısı, gelişimsel ya da fiziksel olarak özürlü ve problemli hastaların sorunları bu bölümde ayrı başlıklar altında acil tıp bakış açısıyla anlatılmış.

VI. bölümde “Acil Tıbbi Hizmetler” başlığı altında acil tıp servisleri, acil hava transportu, afet hazırlığı gibi konular ele alınmış.

VII: bölümde ise “Acil Tıp Pratiği” incelenmiş. Müşahede ve klinik karar verme birimleri, acil ultrason, süreç gelişimi ve hasta güvenliği konuları bu bölümde yer almış.

Kitap çevirim içi olarak da okunabiliyor. www.expertconsult.inkling.com adresinden, elektronik posta adresi ve şifre ile kayıt yaptıktan sonra, ilk cildin ön kapağının içinde yer alan, üzerindeki kısım kazınınca ortaya çıkan aktivasyon koduyla kitaba çevirim içi ulaşılabiliyor. Bilgisayarınızda kitabı olurken, dinamik bir yaklaşımla, kitap içerisinde arama yapabiliyor, sağda yer alan kısıma kişisel notlar alabiliyor ve referanslara ulaşabiliyorsunuz.

Reklam

Burada önemli bir teknik ayrıntıyı bilmelisiniz ki, aynı anda iki farklı bilgisayarda aynı kodla aktive edilmiş çevirim içi içerik görüntülenemiyor, yani bir kitap alalım herkes internetten ulaşsın yaklaşımına teknik bir kısıtlama getirilmiş.

Kitaba internetten ulaştığınızda, her bölüme özel değerlendirme sorularıyla kendinizi sınav edebilme olanağınız da oluyor. Ayrıca sadece çevirim içi ulaşılabilen “Bonus Çevirimiçi İçerik” medikolegal konuları, tıbbi literatür ve kanıta dayalı tıp gibi bölümleri size sunuyor.

App Store ve Google play uygulamalarıyla, kitaba mobil cihazlardan da ulaşılabilmesi hedeflenmiş.

Rosen’s Emergency Medicine, acil tıbbın en kapsamlı başvuru kaynaklarından birisi olarak, 2014 son basımıyla yerini aldı. Gerisi öğrenme isteğinize ve çabanıza kalıyor.

Bir büyüğümüzün dediği gibi;” Ana kitaplardan öğrenir, klavuzlarla güncel kalır, FOAM ile günü yakalarsınız.”