Skip to content

Kitap Tanıtımı: Ortopedik Aciller

Acil Tıp uzmanlığı her geçen gün daha da büyüyor, gelişiyor. Bu büyüme beraberinde kaynak kitap ihtiyacının da artmasına sebep oluyor. Bölümümüzdeki bu gelişme arttıkça yeni kaynak kitaplar raflarda yerlerini alıyor. Sizlere, tamamı acil tıp uzmanlarınca hazırlanmış, Dr. Turgay Yılmaz Kılıç ve Dr. İlhan Uz editörlüklerinde bu yılın başında Kongre Kitapevince basılmış, Ortopedik Aciller kitabını tanıtacağım.

atel

Yazarları arasında benim de bulunduğum bu kitap 19 bölümden oluşuyor. Genç Dinamik Acil Tıp uzmanlarınca yazılan eserin tüm grafi, fotoğraf ve çizimlerinin orijinal olması ve baskı kalitesi dikkati çekmekte. Uzun yıllar çeviri kitaplarının olduğu ülkemizde tümüyle orijinal bir kitabın olması sevindirici bir gelişme. Editörler kitabın, Tıp Fakültesi öğrencilerine, pratisyen hekimlere, Acil Tıp asistan ve uzmanlarına hitap ettiğini önsözde belirtmişler. Bu alanda tümüyle Acil Tıp uzmanlarınca hazırlanmış başka orjinal eser bulunmaması nedeniyle bu işe soyunmuşlar.

Kaynak kitaplarla ilgili her zaman kafama takılan soru hızlı gelişen dünyada güncelliğini çabuk yitirmesidir. Bana göre bu kitabın farklı tarafı alanı çünkü travma, dünya var oldukça olacaktır. Bir el muayenesi asla güncelliğini yitirmez. Kemik kırık tipleri değişse bile ek yaralanma riskleri değişmez. Bu durumlar da kitabın güncelliğinin çok üzün süre var olacağı anlamına geliyor.   

arter yaralanması

Grafiden zengin kitapta muayene şekillerini anlatan fotoğraflarda da birebir acil asistan ve uzmanları ya da intern hekimler yer alıyor. Kitabın son kısmında editörlerin bir ortopedi uzmanı ile yaptıkları “Uzman görüşü” sohbeti, klasik kitaplarda görmediğimiz farklı bir bölüm oluşturmuş. Kitabın güncel hayata entegrasyonunu sağlamış. Tüm ekstremite yaralanmalarına ait her türlü bilginin kitapta yer alıyor olması güzel bir avantajken editörler vertebra yaralanmalarına kitaplarında yer vermemişler. Çocuk hastalar için ayrı bölüm yazılmış olması bu grup hastalara yaklaşımınız kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. 

yüzük çıkarma

Tüm yazarların ve emeği geçen herkesin ellerine sağlık, bunun gibi kaliteli nice Türkçe orijinal literatürün sadece Türk acil tıbbının gelişimine katkısı yönünden değil aynı zamanda yabancı dil problemi olan meslektaşlarımıza da yol gösterici olacaktır. Nöbetleriniz ya da kişisel gelişiminiz için güzel bir başvuru kaynağı olan bu kitabın amacına ulaşmasını dilerim.

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

2 Yorumlar


Ara
Yükleniyor..