Skip to content

Özet Hikaye ve Fizik Muayene

Hipertansiyon ve diyabet hikayesi olan 67 yaşında bir erkek hasta, senkop atağı sonrası acil servise başvuruyor. Normal sabah rutinindeyken baş dönmesi hissettiğini ve mutfak zemininde uyandığını anlatıyor. İlişkili göğüs ağrısı, çarpıntı, diyaforez veya yakın zamanda hastalık hikayesi tariflemiyor.

Acil servise gelişinde, hastanın nabız oksimetresi ile yapılan ölçümde spO2’si %74 olarak ölçülüyor. Geri solunumsuz maske ile oksijen başlanan hastanın satürasyonu %94’e yükseliyor. Muayenede uyanıklıkta azalma (yanıt almak için sürekli stimülasyon gerekiyor) ve genel motor zayıflık görülüyor. Kardiyak ve pulmoner muayeneler taşipne hariç dikkate değer değil ve ekstremitelerde ödem yok.

Akciğer grafisinde Subsegmental atelektazi (Plate-like atelektazi) görünümü mevcut. Arteriyel kan gazında PaO2 72 mmHg. Bu durum belirgin bir A-a gradientine işaret ediyor. BT pulmoner anjiyografi çekiliyor:

blank
Bilateral pulmoner emboli. Vaka Frank Gaillard’a aittir. Radiopaedia.org, rID: 19636

BT dönüşünde, hastanın mental durumu hipotansiyon ile ilişkili olarak kötüleşiyor ve hava yolunun korunması için entübe edilen hastaya sistemik tromboliz uygulanıyor. Daha sonra masif pulmoner emboli tanısıyla acil endovasküler tedaviye alınıyor.

Hipoksemi ve Hipoksinin Ayırıcı Tanısı Algoritması

Hipoksemi düşük PaO2 olarak tanımlanırken, hipoksi yetersiz genel veya lokal doku oksijen içeriğidir.

blank
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

Hikaye ve algoritma, yazarın özel izniyle Ddxof.com’dan tercüme edilmiştir. (Orijinal Yazı Bağlantısı).

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..