Skip to content

Kitap Klübü: Textbook of Adult Emergency Medicine

textbook of adult emergency medicineEski IFEM başkanı Peter Cameron’un editörlüğünü yaptığı Textbook of Adult Emergency Medicine kitabının dördüncü baskısı 2015 yılında Churchill Livingstone tarafından yayımlandı.

Avustralya acil tıp ekolünün babası sayılan Dr Cameron, aralarında Joe Lex, Lee Wallis, Victoria Brazil, Roger Harris gibi aynı zamanda FOAMed için de önemli birçok isimle birlikte çalışmış.

Tüm konuların başında konunun sonunda öğrenmiş olacaklarımızı anlatan olmazsa olmaz kutucukları oluşturarak daha en başından bir nevi seçme hakkı tanımış bizlere diyebiliriz. Sayfa yapısı olarak üçlü uzun sütunlardan, siyah-beyaz renklerden oluşan bir format seçilmiş. Yazı puntosu küçük olmasına rağmen makale okuyor havası ile okuyucu cezbedilmeye çalışılmış ve bence başarılı olunmuş. Acil tıbbın kapsadığı tüm konulara, hukuki ve etik konular dahil kitapta yer verilmiş. Konular genel olarak giriş, epidemiyoloji, klinik bulgular, patogenez ve etyoloji, tanı ve ayırıcı tanı, tedavi alt başlıklarından oluşuyor. Bazı konu başlıkları altında henüz kesinleşmemiş, halen tartışma konusu olan  durumlar çelişkiler kısmı altında eklenmiş. Makale formatı kimi zaman resimler, kimi zaman tablolar ile canlandırılmaya çalışılmış. Konu ile ilgili daha geniş araştırma yapmak isteyenler için en sonunda referanslardan ayrı bir ilave okunabilecekler bölümü eklenmiş.

Beni bu kitapta en çok cezbeden; konuların hem yeni kılavuzlara uygun olması, hem de tartışmaya açık yanlarının da aynı anda sanki Annals of EM veya AJEM’in yeni sayısında yayınlanmış bir yazıyı okuyor gibi bütünleştirilmiş olmasıydı. 1077 sayfalık tek ciltten oluşan bu kitabın belki de en büyük kusuru yazı puntolarının küçüklüğü olabilir.

Tüm üniversite ve hastanelerimizin de abone olduğu ClinicalKey üzerinden bu kitaba ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bu eseri kitap kurtlarına şiddetle önermekteyim…

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine, 3e: 9780443068195 …

Textbook of Adult Emergency Medicine, 3e: 9780443068195: Medicine & Health Science Books @ Amazon.com.

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..