Skip to content

Kitap Klübü: Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine
Reklam

textbook of adult emergency medicineEski IFEM başkanı Peter Cameron’un editörlüğünü yaptığı Textbook of Adult Emergency Medicine kitabının dördüncü baskısı 2015 yılında Churchill Livingstone tarafından yayımlandı.

Avustralya acil tıp ekolünün babası sayılan Dr Cameron, aralarında Joe Lex, Lee Wallis, Victoria Brazil, Roger Harris gibi aynı zamanda FOAMed için de önemli birçok isimle birlikte çalışmış.

Tüm konuların başında konunun sonunda öğrenmiş olacaklarımızı anlatan olmazsa olmaz kutucukları oluşturarak daha en başından bir nevi seçme hakkı tanımış bizlere diyebiliriz. Sayfa yapısı olarak üçlü uzun sütunlardan, siyah-beyaz renklerden oluşan bir format seçilmiş. Yazı puntosu küçük olmasına rağmen makale okuyor havası ile okuyucu cezbedilmeye çalışılmış ve bence başarılı olunmuş. Acil tıbbın kapsadığı tüm konulara, hukuki ve etik konular dahil kitapta yer verilmiş. Konular genel olarak giriş, epidemiyoloji, klinik bulgular, patogenez ve etyoloji, tanı ve ayırıcı tanı, tedavi alt başlıklarından oluşuyor. Bazı konu başlıkları altında henüz kesinleşmemiş, halen tartışma konusu olan  durumlar çelişkiler kısmı altında eklenmiş. Makale formatı kimi zaman resimler, kimi zaman tablolar ile canlandırılmaya çalışılmış. Konu ile ilgili daha geniş araştırma yapmak isteyenler için en sonunda referanslardan ayrı bir ilave okunabilecekler bölümü eklenmiş.

Beni bu kitapta en çok cezbeden; konuların hem yeni kılavuzlara uygun olması, hem de tartışmaya açık yanlarının da aynı anda sanki Annals of EM veya AJEM’in yeni sayısında yayınlanmış bir yazıyı okuyor gibi bütünleştirilmiş olmasıydı. 1077 sayfalık tek ciltten oluşan bu kitabın belki de en büyük kusuru yazı puntolarının küçüklüğü olabilir.

Tüm üniversite ve hastanelerimizin de abone olduğu ClinicalKey üzerinden bu kitaba ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bu eseri kitap kurtlarına şiddetle önermekteyim…

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine

Textbook of Adult Emergency Medicine, 3e: 9780443068195 …

Textbook of Adult Emergency Medicine, 3e: 9780443068195: Medicine & Health Science Books @ Amazon.com.
close

ABONE OLUN

ABONE OLUN, HEM BEĞENDİĞİNİZ YAZILARI FAVORİLERİNİZE EKLEYİN, HEM YENİ YAZILAR ÇIKAR ÇIKMAZ HABERDAR OLUN, HEM DE CANLI YAYINLAR GİBİ KAPALI ETKİNLİKLERİ TAKİP EDİN.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için [link]gizlilik politikamızı[/link] okuyun.

blank

Yazar

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde Uzman Doktor. Atom karınca lakabını daha Moda sokaklarını arşınladığı lise yıllarında almıştı. Okumaktan gözleri bozduktan sonra kendini basketbola verdi. Sahaf olmak için fazla genç olduğunu farkedince hekimliğe geçti. Hastanenin hastası, nöbetin ustasıdır. Devir viziti bittikten sonra 10 saat eve gitmez, nöbette uyumaz, uyayanı sevmez, aynı hastaya bir vardiyada 72 vizit yapabilir, iflahı kesilmez. Acilci.Net’e ara sıra kitap değerlendirmeleri yazmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

blank
blank
blank
Yükleniyor..