Skip to content

Sol Anterior Fasiküler Blok (LAFB)

Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Özet

 • Sol anterior fasiküler blokta (sol anterior hemiblok olarak da bilinir) impulslar, sol ventriküle sol ventrikülün endokardiyal yüzeyi boyunca inferoseptal duvarına eklenen sol posterior fasikül ile iletilir.
 • Sol ventriküle varırken, başlatıcı elektriksel vektör aşağı ve sağa doğru (eksitasyon endokarddan dışarı epikarda doğru yayıldığı için) iletilerek inferior derivasyonlarda (II, III, aVF) küçük R dalgaları ve sol taraf derivasyonlarında (I ve aVL) küçük Q dalgaları meydana getirir.
 • Depolarizasyonun büyük olan dalgası yukarı ve sol doğrultuda yayılarak sol taraf derivasyonlarında geniş pozitif voltajlar (uzun R dalgaları) ve inferior derivasyonlarda (derin S dalgaları) geniş negatif dalgalar oluşturur.
 • Bu süreç her iki fasikül aracılığı ile olan spontan iletimden yaklaşık 20 ms daha uzun sürerek QRS’te hafif bir genişlemeyle sonuçlanır.
 • İmpuls sol taraf derivasyonlarına normalden daha geç ulaşarak aVL’de artmış R dalga pik süresi ile sonuçlanır (QRS başlangıcından R dalga pikine kadar geçen süre).
Sol Anterior Fasiküler Blok
Sol Anterior Fasiküler Blok

Sol Anterior Fasiküler Blok İçin Tanı Kriteri

 • Sol aks sapması (genellikle -45 ve -90 derece arası).
 • I ve aVL derivasyonlarında uzun R dalgaları ile birlikte küçük Q dalgaları ( = “qR kompleksleri”).
 • II, III ve aVF derivasyonlarında derin S dalgaları (= “rS kompleksleri”) ile birlikte küçük R dalgaları.
 • QRS süresi normal veya hafif uzamıştır (80-110 ms).
 • aVL’de > 45 ms uzamış R dalga pik süresi.
 • Ekstremite derivasyonlarında artmış QRS voltajı.
I ve aVL derivasyonlarında qR kompleksleri, II, III ve aVF'de rS kompleksleri. Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
I ve aVL derivasyonlarında qR kompleksleri, II, III ve aVF’de rS kompleksleri.
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library
aVL'de > 45 ms uzamış R-dalga pik süresi (= QRS başlangıcından R dalga pikine kadar geçen süre). Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
aVL’de > 45 ms uzamış R-dalga pik süresi (= QRS başlangıcından R dalga pikine kadar geçen süre).
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Faydalı İpuçları

 • LAFB’de aVL derivasyonundaki QRS voltajı sol ventrikül hipertrofisi için voltaj kriterini karşılayabilir (R dalga yüksekliği > 11 mm), ancak sol ventrikül gerilme paterni görülmez.

Yazar Katkıları

Metin: Ed Burns

EKG’ler: Ed Burns

Çeviri: Melis Efeoğlu

Sayfa Düzenleme: Haldun Akoğlu

Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

Referanslar

 • Surawicz B, Knilans T. Chou’s Electrocardiography in Clinical Practice (6th edition), Saunders 2008.
 • Wagner, GS. Marriott’s Practical Electrocardiography (11th edition), Lippincott Williams & Wilkins 2007.

LITFL

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..