Skip to content

17. TATKON ve 7. EACEM’in ardından…

blank
blank

Türkiye Acil Tıp Derneği’nin (TATD) düzenlediği Kongre Başkanlığını Dr. Süleyman Türedi, Kongre Genel sekreterliğini Dr. Rıdvan Atilla, Kongre Sekreterliğini Dr. Müge Günalp Eneyli, Dr. Onur Karakayalı ve Dr. Murat Çetin’in üstlendiği 17. Türkiye Acil Tıp Kongresi (TATKON) ve 7th Eurasian Congress on Emergency Medicine (EACEM) 25-28 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya Palazzo Kongre Merkezinde yapıldı.

Kongre Teması

17. TATKON ve 7. EACEM‘in tema sloganı “Umut Yükseliyor“, tema figürü “Kardelen” ve tema rengi “Mor” olarak seçildi. 2020 yılı mart ayından beri yaşanan pandemi süreci başta acil servis çalışanları olmak üzere tüm sağlık çalışanlarını çok yordu ve üzdü. Beynen ve bedenen yaşanan yorgunluğun üstüne kimi zaman bir aile yakınını kimi zaman da iş arkadaşlarını Covid-19 nedeniyle kaybetmenin getirdiği psikolojik yük, karamsarlık ve çökkünlük duyguları ile ağır tükenmişlikler yaşandı. Hemen hepimiz bu tükenmişliği kimi zaman ucundan kimi zaman da yüreğimizin tam ortasında hissettik. Yaşam sevincimiz, neşemiz söndü; gelecek iyi günlere dair umutlarımız her pandemi dalgasındaki ölümler ve kısıtlamalar ile daha da azaldı. 2021 yılı Mart ayında kongre hazırlığına başlayan organizasyon sekreteryası tam da bu noktada kongrenin bir kırılma noktası olması gerektiğini düşündü. Bu kongre, pandemi ile kaybettiğimiz her şeyi tekrar yerine koymanın bir başlangıcı olmalıydı. Evet; bilgisayarlarımızın ve telefonlarımızın ekranları karşısında çevrim içi konuşmalar yaptık, birbirimizi yüzünü gördük ve sesini duyduk ama bunun yetmediğini artık anladık. Yıllardır dokunamadığımız, sarılamadığımız arkadaşlarımızla birbirimizi kucaklayıp, kahkahalar atabilmeli ve aynı zamanda aynı salonlarda, yan yana, en yeni ve güncel bilgileri dinlemenin hazzıyla bilimsel tartışmalarımızı yapabilmeliydik. Bunu başarmak için de umuda ihtiyacımız vardı. Büyük Önder Atatürk‘ün bu sözü bize yol gösterici oldu: “Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır; ben umudumu hiç kaybetmedim“. İşte “Umut YükseliyorHope is Rising” sloganı böyle doğdu.

blank

Kongrenin tema figürü olarak seçilen “Kardelen” ise sanatta ve edebiyatta, genellikle baharın, saflığın ve yeniden doğuşun sembolü olarak belirgin bir şekilde yer almaktadır. Çiçeklerin dilinde kardelen, ilkbaharın başlarında, ilkbahar ekinoksundan hemen önce çiçek açması nedeniyle ‘Umut‘ ile eş anlamlıdır ve bu nedenle yeni baharın, yeni yılın ve yeni bir dönemin habercisi olarak görülür.

Kongrenin tema rengi olan “Mor” asaleti temsil eder ve Acil Tıp Hizmetlerinde en sık kullanılan iki ana renk olan “Kırmızı” ile “Mavi” nin karışımından elde edilir. Mor aynı zamanda “tacize hayır!, sömürüye yeter!, acılara dur!” diyen kadınların rengidir. Yani mor kadının mücadelesini temsil eder. Türkiye’de kadınların ve kadın mücadelesinin yanında olduğumuzu göstermek için de kongrenin tema rengi mor oldu; mor renkli kongre çantalarımızı ve kardelenleri gördüğünüzde hep bunları hatırlamanızı istiyoruz.

Açılış Günü

Kongrenin ilk günü açılış töreninde Kongre Genel Sekreteri Dr. Rıdvan Atilla ve Uluslararası Bilimsel Komite Sekreteri Dr. Srinath TS Kumar açılış konuşmalarını yaptılar. Ardından son bir yılda Türkiye ve Dünya’da yaşanan yangın, sel, deprem, kazalar, pandemi vb afetlerin hatırlatıldığı etkileyici bir video gösterisi oldu. Bu etkileyici videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu etkileyici videonun ardından EUSEM’ in seçilmiş Başkanı Dr. Jim Connolly konuştu ve son olarak TATD 14. YK Başkanı Dr. Süleyman Türedi, Kongre Başkanı olarak açılış konuşmasını yaptı. Sonrasında bugüne kadar gerek pandemi gerek farklı nedenlerle kaybettiğimiz acil tıp uzman ve asistanlarımızın hatıraları anıldı. Bu duygusal videoya buradan ulaşabilirsiniz. Opera sanatçılarının verdikleri sürpriz mini konserle ile açılış töreni tamamlandı.

17. TATKON ve 7. EACEM‘de aynı akşam açılış paneli yapıldı. Dr. Judith E. Tintinalli, ABD’den canlı olarak kongremize katıldı, sunumunu yaptı ve soruları yanıtladı. Yine Dr. Jim Connolly açılış panelinde konuşmasını yaptı. Açılış panelinin ardından şair, yazar, gazeteci, tiyatro oyuncusu ve araştırmacı Sn. Sunay Akın, tıbbın Hipokrat’tan bile daha eskilerdeki tarihsel köklerine inerek, tıbbın neden bir sanat ve hekimin de neden bir sanatçı olduğunu açıklayan hem kulağımıza hem gözümüze hem de gönlümüze hitap eden; kah güldüren kah da derin derin düşündüren harika bir gösteri sundu. Konuşması öncesi Sn. Akın’ın kitapları katılımcılara hediye edildi.

İkinci Gün

7. TATKON ve 7. EACEM in ikinci gününde 6 salonda bilimsel program aynı anda ilerledi. Katılımcılar her bir ayrıntısı dakika dakika Dr. Müge Günalp Eneyli, Dr. Onur Karakayalı ve Dr. Murat Çetin tarafından dolu dolu planlanan bilimsel programın aralarında fuaye alanında içeceklerini yudumlarken firmaların tanıtım stantlarını da gezme imkanı buldular. Kongrenin ikinci gününde yine ünlü bir konuğumuz vardı. Tarihçi, akademisyen, yazar Sn. İlber Ortaylı TATD Kadın komisyonunun davetlisi olarak canlı bağlantı ile “Liderlikte Kadın Etkisi” paneline katıldı. Aynı panelde tıp eğitimi hakkındaki bilgisi çalışmaları ve deneyimiyle Dr. Yeşim Şenol ile keyifli bir sohbet gerçekleştirildi. Panele katılanlara Sn. Ortaylı’nın kitapları hediye edildi. İkinci günün sonunda bilimsel programdaki panellerin tamamlanmasının ardından “TATD Olağan Genel Kurulu” yapıldı. TATD genel kurulu üyeleri, önümüzdeki dönemki 15. Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyelerini seçtiler. Yeni seçilen TATD 15. YK ve DK üyelerinin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Kendilerine başarılar dileriz. Genel kurulun ardından katılımcılar Dr. Müge Günalp Eneyli’nin hazırlayıp sunduğu “Acil Tıpbu” Yarışması ve ardından da “Karooke” yarışmasına geçtiler. Kahkahaların tüm salonları çınlattığı etkinliklerde katılımcılar günün yorgunluğunu bir nebze de olsa atma fırsatı buldular.

Üçüncü Gün

17. TATKON ve 7. EACEM in üçüncü gününde yine 6 salonda bilimsel program ilerlerken çalışma gruplarını toplantılarının da eklenmesi ile toplam salon sayısı 8’e çıktı. Bugün de yine başka ünlü bir konuğumuz vardı. Türk basketbolunun altın adamı Sn. Harun Erdenay “İşin Ustası” panelinde takım oyunu ve ekip olmanın başarıdaki rolünü anlattı. Panele katılanlar arasında yapılan çekilişle kazanana Harun Erdenay imzalı basketbol topu hediye edildi. Kongremize gelen bildirilerin içinde en iyi bildiri sunumu yarışması yapıldı ve Dr. Nurettin Özgür Doğan başkanlığındaki Bildiri Değerlendirme Kurulu üyeleri tarafından kongremizin en iyi bildirileri seçildi. Bilimsel programdaki panellerin tamamlanmasının ardından Acil Tıp Yeterlik Kurulu (ATYK) toplantısı yapıldı. Bu toplantıda komisyonların geçmiş dönem faaliyetleri ile ATYK’ nın gelecek dönemdeki vizyonu tartışıldı. Toplantıda aynı zamanda eğitim kliniklerine ücretsiz verilecek olan “Acil Tıp Uzmanlık Eğitimi Kılavuzu” nun ikinci baskısı dağıtıldı. Sonrasında Kongrenin Gala gecesine geçildi ve Gala ödül töreni ile başladı. İlk olarak en fazla firma standı gezen katılımcılar arasında yapılan çekilişte kazanana Stant Ziyareti Ödülü verildi. Ardından Kongre Fotoğraf yarışmasında ilk üçe giren fotoğraflara ödülleri verildi. Sonra TATD YK tarafından verilen TATD FEMAT Üyeliği, 2020 ve 2021 TATD Emek Ödülü ve 2021 Namık Çevik Onur Ödülü sahiplerini buldu. Son olarak Bildiri Değerlendirme Kurulunun değerlendirmesi ile ilk üçe giren Poster Bildiri ve Sözlü Bildiri ödülleri sahiplerini buldu. Gala gecesinin eğlence kısmında ise Türkiye’nin en beğenilen sanatçılarında Kuzeyin oğlu Sn. Volkan Konak sahne aldı. Kah şarkıları kah şiirleri aralardaki küçük öykü ve esprileri ile katılımcılara unutulmaz bir gala gecesi eğlencesi yaşattı.

Ödüller

Umut Yükseliyor Fotoğraf Yarışması
1.lik Ödülü (5000 TL)Dr. Özgür Kurudere (İzmir)
2.lik Ödülü (3000 TL)Dr. Gültekin Kadı (Ankara)
3.lük Ödülü (2000 TL)Dr. Ali Kaan Ataman (İstanbul)
TATD Emek Ödülü
2020Dr. Burcu Azapoğlu Kaymak
2021Dr. Gökhan Aksel
Dr. Şeref Kerem Çorbacıoğlu
Dr. Ersin Aksay
Dr. Ferudun Çelikmen
TATD Prof. Dr. Namık Çevik Onur Ödülü
2021Dr. Ahmet Demircan
TATD Akademi Üyeliği Ödülü (Fellow of EMAT)
2021Dr. Ayhan Özhasenekler
Bildiri Ödülleri
En iyi sözel bildiriDr. Orhan Çınar2022 TATKON/WinFOCUS Kongresine ücretsiz kayıt ve konaklama
En iyi 2. sözel bildiriDr. İlhan Uz2022 TATKON/WinFOCUS Kongresine ücretsiz kayıt
En iyi 3. sözel bildiriDr. Melih İmamoğlu2022 TATD Kurslarından 3 tanesine ücretsiz kayıt hakkı
En iyi poster bildiriDr. Fikret Bildik2022 Kurs Günleri Kongresi ücretsiz kayıt ve konaklama
En iyi 2. poster bildiriDr. Enis Ademoğlu2022 Kurs Günleri Kongresi ücretsiz kayıt
En iyi 3. poster bildiriDr. Neşe Çolak2022 TATD Kurslarından 2 tanesine ücretsiz kayıt hakkı

Son Gün

17. TATKON ve 7. EACEM in dördüncü ve son gününde bilimsel programlar için yarım gün ve 3 salon ayrıldı. Öğlene kadar devam eden oturumlarda salonların dolu olması bizleri memnun etti. Bilimsel programdaki panellerin tamamlanmasının ardından Kongre kapanış töreni yapıldı. Bu törende Kongre Sosyal Komite üyeleri arasından sosyal medyada en fazla hashtag paylaşımı yapan üyeye Sn. Erdenay’ın imzaladığı basketbol topu hediye edildi. Kapanış töreni yeni dönem TATD YK tarafından 15. YK Başkanı olarak seçilen Dr. Serkan Yılmaz‘ın kapanış konuşması ile tamamlandı.

TATKON – EACEM Emektarları

Kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Organizasyon Komitesi Başkanı ve Üyeleri Dr. Süleyman Türedi, Dr. Rıdvan Atilla. Dr. Müge Günalp Eneyli, Dr. Onur Karakayalı, Dr. Murat Çetin, Bilimsel Bildiri Değerlendirme Kurulu Başkanı ve Üyeleri Dr. Nurettin Özgür Doğan, Dr. Ersin Aksay, Dr. Gökhan Aksel, Dr. Erdem Çevik, Dr. Neşe Çolak, Dr. Şeref Kerem Çorbacıoğlu, Dr. Arzu Denizbaşı, Dr. Mehmet Ali Karaca, Dr. Tuba Cimilli Öztürk, Dr. Özlem Yiğit, Sosyal Komite Üyeleri Dr. Selin Bulut, Dr. Faruk Danış, Dr. Merve Ekşioğlu, Dr. Ömer Yusuf Erdurmuş, Dr. Süleyman İbze, Dr. Melih İmamoğlu, Dr. Mustafa İpek, Dr. Çağlar Kuas, Dr. Emre Şancı, Dr. İlhan Uz, Dr. Metin Yadigaroğlu, Dr. Gökçe Özbay Yenice, Dr. Sarper Yılmaz, Panel moderatörleri, Panel konuşmacıları, TATD Sekreteri ve İktisadi İşletmesi Müdür Aytül Kuşçu. TATD Sekreteri Alp Akın, Opteamist Organizasyon firması adına başta Sn. Altay Akdoğan, Sn. Gökçe Deniz Kara, Sn. Can Ozan, Sn. Orkun Ercan, Sn. Azet Ergin, Sn. Çağla Şal ve adını buraya sığdıramadığımız onlarca gönüllü emekçiye ve tabii ki kongreye katılarak bizleri onurlandıran siz değerli katılımcılarımıza şükranlarımızı sunarız.

İyi ki varsınız, iyi ki TATD var; her yıl daha iyiye, ileriye…

Rakamlarla 17. TATKON ve 7. EACEM

Katılımcı Sayısı> 900 katılımcı (sponsorlu ve sponsorsuz dahil)
Türkçe Panel Sayısı29
Türkçe Sunum Sayısı101
Türk Konuşmacı ve Moderatör Sayısı160
İngilizce Panel sayısı12
İngilizce Sunum Sayısı42
Yabancı Konuşmacı ve Moderatör Sayısı24
Workshop Sayısı5
TATD Çalışma Grubu toplantısı sayısı25
Toplam Gelen Bildiri Sayısı482
Değerlendirilen Bildiri Sayısı:402
Kabul Edilen Bildiri Sayısı371
Sözlü Bildiri Sayısı109
Poster Bildiri Sayısı262
Katılan Firma Sayısı32
Katılan Kitap Evi Sayısı6

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..