Skip to content

Acil Konuşalım – 2: AF’de Hız kontrolü

Reklam

“Acil Konuşalım” serimizin ikincisinde atriyal fibrilasyonda hız kontrolünü konuşuyoruz: 2019 AHA AF kılavuzu yeni neler söylüyor? Alternatif tedavi opsiyonları neler?

Hazırlayanlar: Gökhan Aksel, Şeref Kerem Çorbacıoğlu

close

ABONE OLUN

ABONE OLUN, HEM BEĞENDİĞİNİZ YAZILARI FAVORİLERİNİZE EKLEYİN, HEM YENİ YAZILAR ÇIKAR ÇIKMAZ HABERDAR OLUN, HEM DE CANLI YAYINLAR GİBİ KAPALI ETKİNLİKLERİ TAKİP EDİN.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için [link]gizlilik politikamızı[/link] okuyun.

blank

Yazar

Acilci.net’in editleyicisi, yazısıcısı, çizicisi, fotoğraf çekicisi ve photoshop sevdalısı (he, tüm fotoğraflarım fotoşoplu), Ümraniye Acil’in emektarı, kuzey ordularının komutanı, father of Vera, kazalarda kaportası kendi vücudu olan ve bu dünyada ya da diğerinde acil tıbbın intikamını alacak olan kişi.

6 Yorumlar

  1. Mustafa bey bu konu çok tartışmalı. İki ilacın (KKB ve BB) yakın zamanlı İV formalarının uygulanmasının AV blok ve derin hT/şok riski söz konusu. İnsan çalışması olmadığından (ben bir adet köpek çalışması okudum ve derin inatçı HT ve blok bildirilmiş) açık bir öneri (leyhte veya aleyhte) olmasa da bu konuda, birçok otör birini (KKB veya BB) iv yaptıysanız diğerini iv vermeyin diyor. Diğerini ya oral yoldan verin ya da ilkinin yarılanma süresinin geçmesini bekleyin görüşü yaygın.

    Ama sizinle hemfikir olan algoritmalar da mevcut; mesela postop torasik cerrahi hastalardaki Af yönetimi ile ilgili bir derlemede inatçı olgularda dediğiniz gibi İV formları ardışık olarak öneriyor.

    Kişisel görüşüm birincisinden yana. Çünkü KKB ve BB beraber iv uygulanan 2 hastada olumsuz klinik sonlanım gördüğümden dolayı kontrollü yaklaşmaktan yanayım. KKB ve BB aditif etkisinden faydalanmak isteniyorsa birini iv vermişsem diğerini oral formda vermekten yanayım.


Bir Yorum Ekle

blank
blank
blank
Yükleniyor..