Skip to content

Acil Serviste Şok Hastasına Yaklaşım

23.07.2020 tarihinde Instagram canlı yayınında GEÇEN Bİ HASTA GELDİ sohbetinde ŞOK hastaları ile ilgili olan sohbetimizi Dr. Can Özen ve Dr. Neşe Çolak Oray’ın katılımıyla gerçekleştirdik. Başından sonuna kadar ilgiyle takip edilen program yaklaşık 111 dakika sürdü.

şok

Sohbette şok tanımlaması, genel yaklaşım, tanı koyma ve değerlendirmede püf noktaları, tedavide dikkate edilecekler özellikle Sepsis şok ve Anaflaktik şok temelinde konuşuldu.

Son dakikalarda üzerinde durduğumuz sıvı resusitasyonu için uygun bir damar yolu açılmalı konusu ile ilgili aşağıdaki infografik size gerçekten kritik şok durumundaki bir hastada geniş damar yollarının ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Bundan sonraki acil nöbetlerinizde bir hastaya sıvı resusitasyonu gerektiğinde bu tabloyu hatırlayın ve hatta birlikte çalıştığınız hemşire ve paramedik arkadaşlarınıza da gösterin.

akım hızı şok hastası
http://iem-student.org/infographic

Sohbette esnasında canlı sorulan sorular yanıtlandı ama konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımıza Acilci Net’de daha önce bu konularla ilgili yayınlanmış olan bazı başlıkları aşağıda tekrar paylaşmak isterim.

Bu sohbeti 2 video halinde aşağıdaki linklerden yada Acilci Net Instagram hesabı / IGTV’den izleyebilirsiniz.

https://www.instagram.com/tv/CC_wBdRjS66/?utm_source=ig_web_button_share_sheet
https://www.instagram.com/tv/CC_2wBXDHro/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Bir Sonraki Instagram Sohbeti

trauma

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..