Skip to content

Dekstrokardi

Reklam
Dekstrokardi Kaynak : lifeinthefastlane.com - ECG library
Dekstrokardi
Kaynak : lifeinthefastlane.com – ECG library

Elektrokardiyografik Özellikler

  • Sağ aks sapması.
  • aVR’de pozitif QRS kompleksleri (yukarı dönük P ve T dalgaları ile birlikte).
  • DI: “ global negatiflik” olarak bilinen, tüm komplekslerde ters dönme (ters P dalgaları, negatif QRS, ters T dalgası).
  • Göğüs derivasyonlarında R dalga progresyon kaybı (baştan başa dominant S dalgaları).

Bu değişiklikler, prekordiyal derivasyon elektrodlarını göğüsün sağına ayna görüntüsünde yerleştirip sol ve sağ kol derivasyonlarının yerleri değiştirilerek düzeltilebilir.

Ayırıcı Tanı

Yanlışlıkla sol ve sağ kol elektrodlarını ters yerleştirmek de ekstremite derivasyonlarında dekstrokardiye benzer görünüm oluşturabilir (ancak prekordiyal derivasyonlarda normal görünüm ile birliktedir).

Yazar Katkıları

Metin: Ed BurnsChris Nickson

EKG’ler: Ed Burns

Çeviri: Melis Efeoğlu

Sayfa Düzenleme: Haldun Akoğlu

Destekleyenler

Bu ve benzeri sayfalarda yer alan içerik Lifeinthefastlane.com Global FOAMed Portalının EKG Kütüphanesi ve A’dan Z’ye EKG Tanıları kısımlarından çevrilmiştir. Bu vesileyle Acil Tıp eğitiminin yeni çağı olarak nitelendirirebileceğimiz FOAM hareketine katkıları ve bu yoldaki şevkleri için Lifeinthefastlane.com eş-editörleri Dr. Chris Nickson ve Dr. Mike Cadogan’a teşekkürü bir borç biliriz.

This page is translated as is from the ECG Library and A to Z by Diagnosis series of Global FOAMed Portal Lifeinthefastlane.com into Turkish. We would like to thank Lifeinthefastlane.com Co-editors Dr. Chris Nickson and Dr. Mike Cadogan for their enthusiasm and contribution to the new era of Emergency Medicine Education. Viva la FOAM!

Referanslar

  • Surawicz B, Knilans TK. Chou’s Electrocardiography in Clinical Practice. 6th Edition. Saunders Elsevier 2008.
  • Wagner, GS. Marriott’s Practical Electrocardiography (11th edition), Lippincott Williams & Wilkins 2007.

LITFL

close

ABONE OLUN

ABONE OLUN, HEM BEĞENDİĞİNİZ YAZILARI FAVORİLERİNİZE EKLEYİN, HEM YENİ YAZILAR ÇIKAR ÇIKMAZ HABERDAR OLUN, HEM DE CANLI YAYINLAR GİBİ KAPALI ETKİNLİKLERİ TAKİP EDİN.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için [link]gizlilik politikamızı[/link] okuyun.

blank

Yazar

Acilci.net çevirmeni ve ilk kadın yazarıdır. Melis, 1 yıldan kısa bir sürede LITFL EKG Kütüphanesi’nin tamamını çevirdi. LITFL ile ortak planlanan bu projenin tamamı onun eseri. Hala eski yazıların güncellenmesi ve bağlantılarının kalıcılığını sağlamak için sürekli çalışmaya devam ediyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Acil Tıp uzmanlığını alan Melis, şu an yine Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde uzman doktor olarak çalışmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

blank
blank
blank
Yükleniyor..