Skip to content

Yüksek Akımlı Nazal Oksijen (HFNO) Cihazının Kullanımı

Reklam

Yüksek akımlı nazal oksijen tedavisi günümüzde acil servislerimizde yaygınlaşan tedavilerden birisi. Ancak her sonradan öğrendiğimiz cihaz gibi kullanımını öğrenmek zaman alıyor. Bu nedenle cihazın hazırlanışı ve kullanımı ile ilgili bir video hazırladık.Videonun başında da dile getirdiğim üzere üretici firma ile herhangi bir çıkar ilişkim bulunmamaktadır. Güncel pratikte sıkça kullandığım ve etkinliğini defalarca test ettiğimiz bu cihazın kullanımında yaşayabileceğiniz sorunlara çözüm oluşturmaya çalıştım.

Kısaca yüksek akımlı nazal oksijen cihazıhakkında bilgi vermek istiyorum. Yüksek akımlı oksijen cihazları bir flow-metre, hava-oksijen karıştırıcı, gaz analizörü ve nemlendirici-ısıtıcı üniteden oluşuyor. Cihazı bir bağlantı devresi ve klasik kanüllere nazaran daha yumuşak malzemeden yapılmış olan nazal kanülle hastaya bağlıyorsunuz. Cihaz oda havasını oksijenle karıştırıp istediğiniz ısıya kadar ısıttıktan sonra nemlendirerek hastaya ulaştırıyor. Hastaya vereceğiniz havanın akım hızını ve oksijen konsantrasyonunu siz ayarlıyorsunuz. Böylece normal nazal kanülle verebileceğinizden daha yüksek akımda ve istediğiniz konsantrasyonda  oksijeni hastada irritasyona neden olmadan hastaya ulaştırabiliyorsunuz.

Şimdi isterseniz cihazın bağlantılarının nasıl yapıldığını ve hazırlandığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

3 Yorumlar

  1. Bir de geçen yaşadığım bir sorunu yazayım. Cihazı yanlışlıkla pediyatrik moda almışım. Pediyatrik modda iken ekranda çiçek kelebek resmi tarzı bir resim oluyor bu şekilde anlayabilirsiniz. Uzun süre sorunun ne olduğunu algılayamamıştım belki benim durumuma düşen biri olur 😉 Play tuşuna uzun basınca erişkin moda yeniden geçiyor.


blank
Yükleniyor..