Skip to content

COVID-19 hastalarında TYD İKYD için Ortak Kılavuz: Ara Güncelleme (9 Nisan 2020)

Reklam

AHA’nın TYD ve İKYD güncellemesine yönelik 1 hafta önce bir yazı yazarımız Çağlar Kuas tarafından kaleme alınmıştı (https://www.acilci.net/aha-covid-19-rehberi/). Bu rehber biraz daha güncelleştirilerek TYD ve İKYD algoritmaları da yenilendi ve görsel olarak da alıştığımız hale getirildi.​1​ Bu dosya ve ilgili algoritma sayfalarını kolay ulaşım için burada bir araya getirdik.

TYD ve İKYD Algoritmaları (İngilizce)


AHA’nın orijinal rehberi


Kaynakça

  1. 1.
    Edelson DP, Sasson C, Chan PS, et al. Interim Guidance for Basic and Advanced Life Support in Adults, Children, and Neonates With Suspected or Confirmed COVID-19:From the Emergency Cardiovascular Care Committee and Get With the Guidelines            ®            -Resuscitation Adult and Pediatric Task Forces of the American Heart Association in Collaboration with the American Academy of Pediatrics, American Association for Respiratory Care, American College of Emergency Physicians, The Society of Critical Care Anesthesiologists, and American Society of Anesthesiologists: Supporting Organizations: American Association of Critical Care Nurses and National EMS Physicians. Circulation. April 2020. doi:10.1161/circulationaha.120.047463
blank

Yazar

Acil Tıp Profesörü. Marmara ihtisaslı olup Zonguldak, Kartal derken yine yuvasına dönmüştür. Acilci.Net’in kurucusudur. Araştırma ve biyoistatistik konularında sebepsiz bir ilgi ve meraka sahiptir. Kitabın kalınını, filmin bilim-kurgulusunu, kebabın acısını, arabanın hızlısını sever. Isaac Asimov, William Osler, Phillip Dick, Douglas Adams sevdalısıdır. 90’larda kurduğu Lise Mezunları sitesiyle Facebook’u önce kendinin bulduğunu iddia eder.

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Yükleniyor..