Skip to content

Özet Hikaye ve Fizik Muayene

38 yaşında, tıbbi geçmişi bilinmeyen erkek hasta, ajitasyon ve tuhaf davranışları olması sebebiyle 112 ambulansı tarafından acil servise getiriliyor. Ambulans ekibine göre, olay yerine gidildiğinde hasta yoğun bir caddenin ortasında anlaşılmaz bir şekilde bağırıyor haldeymiş. Tuhaf tavırlar sergiliyormuş. Olay yerindekilere göre nöbet geçirmiş olabilirmiş.

İlk değerlendirmesinde; hastanın taşikardik, hipertansif ve belirgin ajite olduğu görüldü. Toksidromlara odaklanan fizik muayenede, rotatuar nistagmus varlığı dikkat çekiciydi. Bu durum fensiklidin toksisitesi gibi halüsinojen varlığını düşündürdü. Hastanın bozulmuş bilinç durumunun detaylı değerlendirilebilmesine fırsat tanımak için farmakolojik sedasyona ihtiyaç duyuldu.

Acil Servisteki Seyri

Hastanın kor vücut sıcaklığı, beyin görüntülemesi ve laboratuvar testleri (AST/ALT, albümin, INR dahil) dahil olmak gerçekleştirilen görüntüleme ve testleri; 142 umol/L‘lik bir amonyak seviyesi (normal aralık 16-53), hafif yükselmiş CK ve idrarda toksikoloji testinde çoklu pozitif ajanlar görülmesi dışında özellik göstermedi. Acil serviste birkaç saat içinde hastanın mental durumu giderek düzeldi ve normal nörolojik muayene ile normal uyanıklık ve oryantasyon düzeyine ulaştı. PCP kullandığını, bunun yanı sıra daha önce nöbet öyküsü olduğunu (muhtemelen etanol çekilmesiyle ilgili), ancak rutin anti-epileptik ilaç kullanımı olmadığını ifade etti. Bilinen karaciğer hastalığı öyküsü tariflemedi.

Hastanın hiperamonyemisi, olası nöbetin eşlik ettiği fensiklidin kaynaklı ajitasyona sekonder bir hiperkatabolik duruma bağlandı. Maddeyi bırakma konusunda yardım sağlayacak kaynaklarla taburcu edildi.

Hiperamonyemi Ayırıcı Tanı Algoritması

blank
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

İlgili Algoritmalar: BilinçBilinç BozukluğuDeliryumToksidromlar

İlgili Bazı Yazılarımız: Bilinç Durum Değişikliğine Hızlı YaklaşımBilinç Durum Değişikliği, Koma Hastasına Yaklaşım – 1Bilinç Durum Değişikliği, Koma Hastasına Yaklaşım – 2Hiperamonyemi


Hikaye ve algoritma, yazarın özel izniyle Ddxof.com’dan tercüme edilmiştir.

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..