Skip to content

Mobil ultrasonografi cihazları

Acilci.net ekibi ile haziran ayında yaptığımız İrlanda çıkartmasının amacı olan SMACC kongresi, katıldığım ilk yurt dışı uluslararası kongre idi. İrlanda’da olmanın, oralarda gezmenin keyfini anlatmaya gerek yok sanırım. Açıkcası, bu beklentimin gerçekleşmeme olasılığından ziyade beni esas merak içinde bırakan nokta; nasıl bir kongre ile karşılacağım idi.

Yurt dışı kongrelerle bizim kongrelerimizin ne kadar farklı olduğunu orada anlamış olsam da, benzer yanları da vardı elbet. Bunlardan biri de; yeni fikir ve teknolojilerin sergilendiği stantlar idi. Geçmiş yazılarımdan da tahmin edeceğiniz üzere, ultrasonografi cihazlarının tanıtıldığı alanlar benim için odak noktasıydı. Mobil ultrasonografi cihazlarını kullanıp test etmek ise, harika bir deneyimdi. Ülkemizde sadece kardiyak görüntüleme için kullanılan bu cihazların geldiği nokta açıkçası görülmeye değerdi.

Önemli Not: Aşağıda deneyim etme fırsatı bulduğum mobil ultrasonografi cihazları ile ilgili kendi tecrübelerimi paylaşmaktayım. Herhangi bir finansal destek söz konusu değildir.

Sonosite iViZ (Fujifilm)

sonosite iviz

Daha önce de ülkemizde deneyim etme fırsatı bulduğum bir cihaz. Görüntü kalitesi oldukça iyi ve kullanımı kolay. Kardiyak ve lineer probları mevcut. Tableti ile birlikte satılıyor, tam doluyken 1-1.5 saat arasında çalışma süresi mevcut. Güzel bir yanı, tabletin yan tarafında elinizi geçirip tutabileceğiniz bir bölme yapılmış olması. Orada bahsedilen fiyatı 16-18 bin euro idi, ülkemizde de 75 bin lira civarında satılmakta. Normal kullandığımız ultrasonografi cihazlarından daha pahalı değil aslında ama, bana kalırsa fiyatının ucuzlaması gerekiyor.

https://www.sonosite.com/product/sonosite-iviz

iviz

Philips Lumify

Lumify

Stand alanının diğer ilgi çeken cihazlarından biri de Philips Lumify idi. Görüntü kalitesi büyük bir monitöre bağlanabilecek kadar iyi olan bu cihazın lineer ve konveks probu bulunmakta. Firma tarafından sadece prob temin edilmekte ve mikro usb ile uyumlu tablet veya cihazlara bağlanabilmektedir. Şu an için android sistemlerde çalışmakta. Çalışma süresi 1-2 saat arasında takılan tablet sisteme göre değişmekte olup, ülkemizde henüz temin edilmeyen cihazın, aylık 199 dolar ücreti bulunmaktadır.

https://www.lumify.philips.com/web/

lumify-ultrasound-systems

Clarius

IMG_20160615_153537

İlgi çeken diğer bir cihazda kablosuz olma özelliği taşıyan bu cihazdı. Kablosuz olduğu için boyutu diğerlerine göre daha büyüktü. Diğer güzel bir özelliği ise konveks probun içerisine yerleştirilmiş olan kardiyak prob seçeneğiydi, böylece prob değiştirmeden hem batın hem de kardiyak görüntüleme yapılabiliyor olmasıydı. Yine ayrı bir lineer prob da bulunmaktaydı. IOS ve android cihazlarda çalışabilen bu sistemin 2016 nın sonlarına doğru satışa çıkacağı belirtilmektedir.

clarius.me

IMG_20160615_103054

Editör: Serkan Emre Eroğlu

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

1 Yorum


blank
Ara
Yükleniyor..