Skip to content

POTASYUM KLORÜR İnfüzyonu

Uygulama Hızı ve Dozu 

Potasyum Klorür %7,5 10 ml, 10 mEq potasyum içerir.

Periferik potasyum infüzyonu ile ilişkili ağrı bildirildiğinden, mümkün olduğunda merkezi bir yoldan uygulama önerilir. Daha yüksek konsantrasyonlar (40 mEq/100 mL) yalnızca bir santral hat yoluyla uygulanmalıdır. Genel olarak, herhangi bir infüzyon sıvısı miktarında maksimum 10 mEq/sa potasyum klorür hızı aşılmamalıdır. Ciddi potasyum eksikliği durumunda (serum potasyumu 2 mEq/L’nin altında), 20 ila 40 mEq/saat hızında aşırı dikkatle verilmelidir. Her durumda infüzyon pompasının kullanılması önerilir. Hipertonik solüsyonların çok hızlı infüzyonu lokal ağrıya ve nadiren damar tahrişine neden olabilir. Uygulama hızını hasta toleransına göre ayarlayınız.

 • Serum potasyum seviyeleri 2,5 mEq/L’den yüksek olduğunda maksimum uygulama hızı 40 mEq/L’ye (24 saatte 200 mEq) kadar konsantrasyonda 10 mEq/saattir.
 • Acil durumlarda (yani serum potasyumu 2 mEq/L’den az ve EKG değişiklikleri veya kas felci) 40 mEq/saat maksimum uygulama hızı (24 saatte 400 mEq) kullanılabilir​1–3​.

Önemli Notlar

 • Doz ve uygulama hızı, spesifik hasta durumuna bağlıdır.
 • Uygulamadan önce seyreltilmelidir. Seyreltmek için kullanılan çözeltiler, %5Dekstroz ve %0,9 Sodyum klorürdür.
 • Kritik durumlarda, dekstroz serum potasyum seviyelerini daha da düşürebileceğinden, dekstroz yerine salin (aksi kontrendike olmadıkça) kullanılarak seyreltme yapılabilir.
 • Lokal ağrı ve damar tahrişi meydana gelebileceğinden hızlı infüze etmeyiniz​2–4​.

KAYNAKLAR

 1. 1.
  Gahart BL, Nazareno AR. Gahart’s 2021 Intravenous Medications: A Handbook for Nurses and Health Professionals. 39th ed. Elsevier; 2020.
 2. 2.
 3. 3.
 4. 4.
  POTASSIUM CHLORIDE – KCL. POTASSIUM CHLORIDE – KCL. Published November 28, 2020. Accessed November 28, 2020. https://globalrph.com/dilution/potassium-chloride-kcl/

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..