Skip to content

Acil Serviste İlk Nöbet: Mutlaka Okunması Gereken Konular

Bu yazımızda acil serviste ilk defa nöbet tutacak olan hekimler için faydalı olacağını düşündüğümüz acilci.net yazılarımızı derledik.
Reklam

Merhaba,
Bu yazımızda acil serviste ilk defa nöbet tutacak olan hekimler için faydalı olacağını düşündüğümüz acilci.net yazılarımızı derledik. İlk nöbet öncesi yaşadığınız stresi anlayabiliyoruz ve acilci.net olarak yanınızdayız. “Nöbete gitmeden bunları okursanız her şey yolunda gider” diyebilseydik keşke fakat maalesef acil servislerde her şey tıbbi bilgi değil. Bunu zaman içinde hepimiz yaşayarak öğreniyoruz. Yine de bildiklerimizi tekrar etmek, ne tür hastalıklarla karşılaşacağımız ve karşılaştığımız ilk anda ne yapmamız gerektiğini bir hatırlamak faydalı olabilir.
Bu belirlediğimiz başlıklarda çok daha detaylı yazılarımız elbette var fakat burda yazıları “yarın acilde ilk nöbetimi tutacağım” endişesi taşıyan hekimlerimizin gece hızlı göz gezdirme yapabileceği şekilde seçmeye çalıştım. Özellikle ddxof algoritmaları sizlere çok yardımcı olacaktır; burdan yola çıkıp eksik olduğunuzu düşündüğünüz veya daha ileri okuma yapmak istediğiniz başlıkları seçip acilci.net içinde aratarak detaylı yazılara ulaşabilirsiniz. Ayrıca elbette bu endişeyi daha erken hissedip, daha çok zamanı olanlar için “Geçen bi hasta geldi” ve “İkinciBasamak” videolarını izlemelerini tavsiye ederim.
Başlamadan da çalışmakta olduğum devlet hastanesinde görev yapan, farklı farklı tıp fakültelerinden mezun, kimi yeni başlamış kimi uzun süredir aktif çalışan pratisyen hekim arkadaşlarımın “acil serviste ilk nöbet” öncesi birer cümlelik önerilerini sizlerle paylaşmak isterim. Bu soruyu üzerinde çok düşünmelerine fırsat vermeden, genellikle hasta bakarken veya nöbetten çıkarken ayaküstü sorduğum için kendi açılarından en öncelikli noktaları söylediklerini düşünüyorum. Hepsine bir kere de burdan teşekkür ediyorum.
“Muayene et!”
“Hastayı taburcu etmeden mortaliteye sebep olacak olası tanıları dışla.”
“Korkma, birkaç aya alışacaksın”


İlk Nöbet: Her Şeyin Başı…

Resüsitasyon

Travma

Baş Ağrısı

Bilinç Bulanıklığı/Nöbet

Göğüs Ağrısı/Çarpıntı

Nefes Darlığı

Karın Ağrısı/GİS Kanama

Dahili/Metabolik Patolojiler

İlk Nöbette Sık Karşılaşılan Diğer Konular

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Yükleniyor..