Skip to content

STEMI EKG’sini bildiğinizden emin misiniz?

Christopher Watford gündüz programcı gece paramedik olarak Wilmington, Kuzey Carolina’da çalışan, kendi kendini sürekli geliştiren tam bir EKG gurusu. Paramedicine101, My Variables Only Have 6 Letters ve son derece aktif olduğu EMS12Lead bloglarında EKG üzerine yazıyor. Son yaptığı iş ise tam anlamıyla FOAM dünyasını salladı diyebiliriz. Bilgisayar yetileriyle EKG bilgilerini buluşturan Christopher bizi bambaşka bir dünyayla tanıştırıyor.

Christopher McCabe JM ve arkadaşlarının 2013 yılında yayınlanan çalışmasına​1​ dayanarak STEMI bilginizi ölçebileceğiniz mükemmel bir test hazırlamış. Haziran ayının 11’inde beta testine çıkan test bir anda FOAM dünyasına yayıldı. Herkes hangi EKG’nin aslında ne olduğunu konuşur hale geldi. Bilginin bu kadar hızlı ve etkin paylaşılması bazen başımızı döndürse de dünya üzerinde binlerce acil tıp hekim ve teknisyeninin aynı şeyi twitter ve facebook üzerinden konuşup tartışmasında yepyeni bir boyuta geldiğimizi kanıtlayan muhteşem bir çalışma olduğu kanaatindeyim.

Bu testte, STEMI’ye sebep olan bir damar tıkanıklığına ait olup olmadığına karar vereceğiniz 36 EKG’ye “Evet” ya da “Hayır” demeniz bekleniyor. Testi bitirince esas şaşkınlığı yaşayacaksınız. EKG’lerin ne kadarını doğru ya da yanlış değerlendirdiğinizden yola çıkarak, McCabe’nin çalışma verileriyle sizin verileriniz karşılaştırılıyor. Ardından KENDİ özgüllük ile duyarlılığınızı öğreniyorsunuz. Sonra da tek tek hangi EKG’de doğru ya da yanlış yanıt verdiğinizi görüp sizinle aynı eğitim düzeyindeki diğer hekimlere göre hangi noktada olduğunuzu karşılaştırabiliyorsunuz. Bazı EKG’lerde tartışmalı noktalara düşecek olsanız da merak etmeyin. Tüm dünya şu anda bu 36 EKG’yi inceliyor ve herkesin kanısı EKG’lerin tamamının eğitsel olarak doğru kullanıldığı yönünde. Bir eğitim materyali olarak, kendinizi denemek için, “ben EKG bilirim” diye kendinizi tanımlamadan önce mutlaka göz atmanızı öneririm. Duyarlılık ya da özgüllüğünüzün ne düzeyde olduğuna bakarak kendinizi geliştirene kadar “STEMI değil” diyerek eve gönderdiğiniz hastalarda mı yoksa “bu STEMI” diyerek anjiyoya aldırdığınız hastalarda mı daha fazla hata yaptığınızı görüp kendinize bir çeki düzen verme imkanınız bile var. Ayrıca test sonucunda okumanız gereken konuların da bir listesi size veriliyor olacak.

Harika bir çalışma…

Christopher’in desteği sayesinde bu testi sizler için Acilci.Net olarak Türkçe’ye çevirdik, artık aşağıdaki linkten teste Türkçe olarak ulaşabilirsiniz :))

Kaynaklar

  1. 1.
    McCabe JM, Armstrong EJ, Ku I, et al. Physician Accuracy in Interpreting Potential ST‐Segment Elevation Myocardial Infarction Electrocardiograms. JAHA. Published online September 26, 2013. doi:10.1161/jaha.113.000268

Bu Yazının Podcasti

Acilcinin Sesi

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


blank
Ara
Yükleniyor..